Otázka
Lila sa pýta:
Dňa 09.05.2020 o 18:25

Zdravím. Prichádzam po radu, ohľadom mojej situácie. Mám pocit, že sa vyčleňujem zo všetkých ,,sociálnych skupín" ktorých som členom, stávam sa čoraz viac a viac introvertnejšou, osamelejšou a smutnejšou. Pomaly zabúdam ako sa správať v spoločnosti iných ľudí, ľahko znervózniem. Kedysi som mala viacero kamarátov (nie veľké množstvo, no dostatok a to aby som som cítila vnútornú radosť), no stalo sa niekoľko nepríjemných vecí a moja osobnosť sa z roka na rok veľmi zmenila. Som oveľa výbušnejšia, tichšia, nervózna a náladová, domýšľavá. Snažím sa zabrániť týmto zlým vlastnostiam prenikať na povrch, ale nedokážem to ovplyvniť. Ako plynie čas, pozorujem, že sa čoraz viac a viac vzďaľujem od ľudí, ktorí mi ešte ostali na blízku. Okrem toho ma vnútri zhrýzajú nepríjemné myšlienky, komplexy, keď ich občas spomeniem pred kamarátmi, poradia mi, ale častejšie ma odbijú, vidím že ich začínam otravovať. Zostanem nakoniec úplne sama? Myslím, že áno.

Odpovede
Jarka, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 13.05.2020 o 13:54

Ahoj Lila, mrzí ma, čo prežívaš. Podľa mňa nikto by sa nemal v spoločnosti správať nutne podľa nejakých rád a bodov. Najlepšie je byť sa sama sebou, aj keď vieš, že máš aj zlé stránky. Je veľmi dobré, že si uvedomuješ aj svoje zlé stránky, pretože každý jeden z nás ich má. Podľa mňa by sme sa za ne namali hanbiť. Sú predsa našou súčasťou a ľudia okolo nás sa s nimi jednoducho musia zmieriť. Samozrejme dá sa pracovať na zmiernení tvojich zlých vlastností napríklad tak, že si budeš všímať, čo ťa vie vyprovokovať alebo čo ťa naštve. Potom, keď to budeš vedieť, môžeš sa snažiť reagovať na to trochu inak alebo jednoducho povedať, že ti to vadí. Čo sa týka kamarátov, ak máš pocit, že sa od nich vzďaľuješ, skús sa s nimi o tom porozprávať. Aby si vedela ako to vidia oni. Alebo skúste spolu ísť na nejaký výlet alebo obyčajnú prechádzku, to veľmi pomáha na utužovanie vzťahov. Myslím, že by si sa nemala cítiť otravná len preto, že sa svojim kamarátom chceš zdôveriť so svojimi problémami. Kamaráti sú tu preto, aby ťa v každej situácii vypočuli a boli tu pre teba, len im musíš dať priestor, aby tu pre teba boli. Ak na teba prídu zlé myšlienky alebo komplexy, skús myslieť na niečo pekné. Na množstvo pekných zážitkov, ktoré si zažila alebo sa ozvi kamarátom a povedz im, že si smutná. Dobrí priatelia budú vedieť ako ťa rozveseliť. Ak budeš niekedy smutná skús si spomenúť na to, čo ťa robí šťastnou a jednoducho to urob. Budem ti držať palce.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk