Otázka
Majka sa pýta:
Dňa 05.11.2020 o 18:54

Ahojte. Mám pocit, že trpím úzkosťami – často ma sprevádza zvieravý pocit v hrdle, potenie dlaní, návaly strachu, zlé pocity, myšlienky, nechuť do života, otrávenosť, neodvôvodnený hnev… Neviem, čo mám robiť, ani na koho sa obrátiť, s rodičmi sa o takýchto veciach rozprávať nemôžem, kedysi som mala isté problémy, avšak veľmi rýchlo ma odsúdili – nerozumejú, ako môžu mať ľudia ,,psychické ťažkosti", všetko je podľa nich chyba daného človeka, jeho stav závisí predovšetkým od neho samého. Pred niekoľkými rokmi som sa uchýlila k sebapoškodzo­vaniu, po čase som prestala, no teraz nastáva čoraz viac a viac okamihov, kedy sa mu nemôžem ubrániť – pomáha mi prečistiť myseľ, zbaviť sa hnevu, pocitov viny. Aj keď som sa o to už niekoľko krát pokúšala, nie som si istá, či sa ho dokážem nadobro vzdať. Viem, že mám pravdepodobne problém, ale netuším ako sa ho zbaviť, alebo proti nemu bojovať.

Odpovede
Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 08.11.2020 o 09:48

Ahoj Majka, rozumiem, že ťa táto situácia veľmi trápi a som rada, že si sa nám ozvala. Je od teba veľmi zrelé a rozumné, že si uvedomuješ, že sebapoškodzovanie ako dôsledok riešenia tvojho problému s úzkosťami nie je správne, čo je rozhodne prvý krok k tomu, aby si s tým zabojovala. Naozaj ma mrzí situácia s tvojimi rodičmi, no podľa môjho názoru by si sa s tým pre začiatok určite mala niekomu zveriť – či už kamarátke, súrodencovi, školskej psychologičke alebo obľúbenej učiteľke – jednoducho hocikomu, komu dôveruješ. Tento človek by ti napr. vedel pomôcť v tom, že by si sa mu ozvala (zatelefonovala, napísala) kedykoľvek by si mala chuť si ublížiť a porozprávali ste sa o celej tej situácii, pričom by ti to zároveň mohlo pomôcť napokon po tejto možnosti nesiahnuť. Pokojne však napíš aj nám do chatu na tejto stránke a aj tam ti možno poradia niečo užitočné, pretože v tejto situácii je naozaj dôležité, aby si na ňu neostala sama. V druhom rade by som skúsila skúmať samú seba a hľadať príčinu vzniku tvojich úzkostí, pretože ich odstránenie by ťa zároveň odklonilo od sebapoškodzovania. Skús preskúmať okolnosti, za ktorých sa ti úzkosti vracajú a posnaž sa im vyhýbať – či už ide o jednotlivé denné situácie alebo osoby. Samozrejme, kedykoľvek nám tiež môžeš napísať aj tu, do poradne. Neboj sa, nie si na to sama. Držím palce.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk