Otázka
Maťka sa pýta:
Dňa 25.11.2020 o 12:23

Ahoj chcela by som poprosiť hlavne dievčatá mám ísť na vyšetrenie ku gynekologovi a strašne sa bojím neviem čo ma tam čaká a čo mi bude robiť. A ako oblečená tam mám ísť a takéto veci potrebujem vedieť. Dakujem

Odpovede
Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 26.11.2020 o 19:31

Ahoj Maťka, odpoveď je jednoduchá – cez konečník vyšetruje gynekológ iba v prípade, že žena ešte nemala pohlavný styk, teda je panna. Inak prirodzene sa vyšetrenie s ultrazvukom robí cez pošvu. Nie je to nič hrozné ani bolestivé, pretože na ultrazvuk natiahne pani gynekologička prezervatív a gél, ktorý jej uľahčí vkĺznutie do pošvy alebo konečníka.

Maťka odpovedá:
Dňa 26.11.2020 o 17:35

Ako prosím ťa prebieha ten ultrazvuk? A aké to je cez tú pošvu a konečník? A ja sa strašne hanbím tam byť od pása dolu nahá

Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 26.11.2020 o 16:55

Ahoj Maťka, vyšetrenie u gynekológa prebieha v podstate podobne ako u obvodnej lekárky. Najprv sa porozprávaš s pani sestričkou, ktorá ti zavedie zdravotnú kartu, do ktorej bude vkladať všetky výsledky z vyšetrení. Ak uzná sa vhodné, tak ti vezme krv a pod. Ak Ťa pani doktorka zavolá, tak pôjdeš k nej aj so zdravotnou kartou. Porozprávate sa, môže ti klásť rôzne otázky ( napr. Či si uz mala pohlavný styk, či mas pravidelný menštruačný cyklus, kedy si mala poslednú menštruáciu a či máš nejaké obtiaže.) samozrejme, že sa vyzlečieš od pol pása dole, ale toho sa nemusíš vôbec obávať. Pani doktorka ti urobí ultrazvuk brucha a taktiež gynekologický ultrazvuk, prostredníctvom ktorého ťa už po jej zvážení vyšetrení cez pošvu alebo konečník. Povie Ti, či je všetko v poriadku a podla toho sa ďalej určí, že čo a ako ďalej. Určite Ťa pošle pani sestrička na ultrazvuk pŕs, ale to si určíte termín a presné miesto. Väčšinou ho robia v nemocniciach. Aj ja som bola prvýkrát v očakávaní a mala som stres, ale nie je to nič hrozné. Je potrebné sa uvoľniť a nebyť nervózna. Čo sa oblečenia týka, by som si hlavne zobrala niečo, v čom ti bude pohodlne. Určite to zvládneš, držíme Ti palce a kľudne sa nám môžeš ozvať a podeliť sa s nami o Tvoju prvú skúsenosť.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 14:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk