Otázka
Ninka sa pýta:
Dňa 27.01.2021 o 19:02

Ahojte, prepáčte že sem napíšem tento príspevok-neviem či je normálne to sem písať, pretože som tu žiadny i.prispevok nenašla, takže, ale myslím že ktokoľvek prešiel šikanou. Nie že túži ale proste chce (neviem či všetci, ale ja áno) aby tú druhú stranu (jedinca, alebo skupinu) dobehla „KARMA“. Tak aby si navždy zapamätal svoju chybu, a nie aby to s ním nejako utriaslo. Pardon ale nikto okrem mňa seba samej nezastal v tých ťažkých časoch počas života na ZŠ. Kamaráti sa mi báli pomôcť (nedivím sa im, nakoľko by rypali aj do nich). Ale dnes ako prváčka, na strednej škole si za poslednú dobu uvedomuje, že tie osoby ktoré mi psychicky ubližovali „by si zaslúžili facku od života, ale nie takú obyčajnú tzv. pohladkanie, ale myslím takú aby si pri tej facke spomenuli na mňa.“ Ja odplatu do svojích rúk brať nechcem, ale veľmi nechcem aby mali tie osoby kľudný a pokojný život. Potrebovala som sa len vyrozprávať. Ps. Nie som psychicky narušená, práve naopak cítim sa posilnená:)

Odpovede
Anonymná odpovedá:
Dňa 28.01.2021 o 13:21

Ahoj, myslím si, že je to úplne normálne. Šikana poznačí každého, kto si ňou prešiel, či už vo väčšej alebo menšej miere. Ubližovali ti a tým pádom chceš, aby vedeli, že ti ublížili a ako veľmi. Takéto myšlienky sú normálne a rozhodne to neznamená, že by si bola psychicky narušená. V niektorých prípadoch to dokonca môže byť prospešné (napr. je stále lepšie si predstavovať pomstu alebo ako zlý by mali život, než aby si ich išla napr. zbiť). Ak ti premýšľanie o týchto veciach nezaberá príliš veľa času, nie je dôvod sa tým trápiť.

Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 28.01.2021 o 13:15

Ahoj Ninka, je mi veľmi ľúto akou situáciou si si na základnej škole musela prejsť. V prvom rade chcem, aby si vedela, že stále tu pre teba boli a budú ľudia, ktorým na tebe záleží a to v akejkoľvek životnej situácii. Viem, že je to nesmierne ťažké, ale nikdy sa neboj šikanu nahlásiť niekomu dospelému, komu dôveruješ – učiteľovi, rodičovi a podobne a to či už sa deje tebe alebo niekomu inému. V druhom rade je tiež úplne v poriadku cítiť hnev a želať tým ľuďom, ktorí ti to spôsobili, aby tiež zažili rovnakú bolesť – či už psychickú alebo fyzickú. Možno tento pocit nikdy nepominie, no napriek tomu by som ti odporúčala sa o celej tejto skúsenosti vyrozprávať aj nejakému odborníkovi, hoc aj len školskému psychológovi, pokiaľ nejakého v škole máte. Drž sa.

Neznámy poradca odpovedá:
Dňa 28.01.2021 o 08:00

Na tom nie je nic zle.Nemyslim si,ze si psychicky narusena.Ved im predsa neprajes nic hrozne ako napriklad smrt.Ty si len prajes tolko aby v ich zivote nastala situacia kedy by si uvedomili,ze „aha,nemal som robit v minulosti to zlé“. A je to v poriadku.Asi kazdy by tuzil po takej spravodlivosti ze „nech sa mu vrati to co urobil mne“.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk