Otázka
Emily sa pýta:
Dňa 09.02.2021 o 11:10

Ahoj, mám 13, už dlhšie plánujem odísť z domu. Od štyroch rokov žijem v Maďarku 17 km od Bratislavy. Všetci tu hovoria po Madarsky a nikomu nerozumiem. Kamarátov mám v Ba a stretavala som sa s nimi len v škole po obede som mala zakazané chodiť von s nimi.teraz s nimi Otec si myslí že som jeho otrok a všetko čo urobím robim zle. On si len sedí a rozkazuje. Dneska mal problém s kvapkou vody v plastovej miske a cez hodinu došiel a zmlatil ma za to. Ale horšie bolo keď som si povedala pre seba čo si o ňom myslím (že vie dávať len príkazy a nič neurobí) on to počul a znova ma zmlátil ešte viac lebo nevie prijať fakty. Hneď ako odišiel z izby som si vytiahla 2 batohy a zbalila som si tam všetko čo si myslím že budem potrebovať. Z izby som si vzala všetky fotky a tú z prvých Vianoc v tomto dome som roztrhala na malé kúsočky a hodila do koša. Bola som na nej len ja mamina a otec. Bola moja najobľubenejšia teraz na každej fotke je 8ročný brat. Mám málo kamarátov keďže som sa s nimi nemohla stretávať a mobil som dostala minulý rok. Dovtedy som musela s nimi komunikovať prostredníctvom maminy. V poslednom čase strašne premýšlam nad životom, či sa mi vôbec oplatí žiť. Už som sa aj pokúsila siahnuť na život ale nemám silu doťiahnuť to dokonca. V noci zaspávam o 2–3 ráno a o piatej sa budím. Nedokážem už ani spať jesť a piť.Celú noc preplačem Posledných 8 dní mám svetlo fialové ruky s bielymi bodkami. Dufam že som neotravovala a budem rada za každú odpoveď.Emily

Odpovede
Emma, rovesnícka poradňa odpovedá:
Dňa 10.02.2021 o 15:10

Ahoj, Emily, som veľmi rada, že si sa rozhodla nám zdôveriť so svojou ťažkou situáciou. Bolo by veľmi dobré, ak by si sa o tom porozprávala so svojou mamkou alebo s nejakým iným dospelým, ktorému dôveruješ. Ak chceš, môžeš napísať aj na chat Linky Detskej Dôvery. Viem, že to teraz môže byť ťažšie ako zvyčajne, keďže sme zavretí doma a nemôžeme sa stretávať s inými ľuďmi a inak sa odreagovať, no ak sa to dá, skús si si aspoň písať/telefonovať so svojimi kamarátmi a venovať sa aktivitám, ktoré ťa bavia a chodiť do prírody/športovať, ak sa to dá. Želám ti veľa síl, aby si to všetko zvládla a nezabúdaj, že raz určite príde slnko do tvojich dní a ty sa zas budeš tešiť z každej hodiny :) Držím palce.

Emily odpovedá:
Dňa 09.02.2021 o 18:54

Ďakujem baby už mi je lepšie.

Sedmokráska odpovedá:
Dňa 09.02.2021 o 15:27

Ahoj, ja mám toľko rokov čo ty. Tiež mám podobný problém, akurát že ja kamarátov nemám vôbec. Je ťažké vydržať doma, bez kamarátov a ešte k tomu aj keď ti otec robí zle. Ale skús vydržať, bude to náročné ale verím ti. O 5 rokov budeš môcť legálne odísť z domu a začať nový život. Samovraždou sa nič nevyrieši. Život je príliš krásny na to aby si sa o pripravila. Teraz to tak nevyzerá ale neskôr bude. Uvidíš. Skús sa ísť von prejsť okolo domu alebo ak máte záhradu a vyčistiť si myšlienky keď ťa niekto nahnevá alebo ti ublíži. Alebo si skús písať denník. Ak máš so svojou mamkou dobrý vzťah skús sa s ňou porozprávať o tom, ako sa cítiš a čo ťa trápi. Alebo zavolaj nejakej svojej kamarátke keď už máš mobil. A určite choď spávať skôr aby si sa dobre vyspala a mala silu na ďalší deň. Verím že to zvládneš a nájdeš také to svetielko v živote. Zaslúžiš si aby ťa mal niekto rád❤. A raz to bude všetko lepšie. Sedmokráska :)

Anonymná odpovedá:
Dňa 09.02.2021 o 13:36

Ahoj Emily, som veľmi rada, že si sa nám zdôverila so svojím problémom. Je mi veľmi ľúto, že sa cítiš už natoľko zle, že chceš odísť z domu a premýšľaš o tom, či sa ti oplatí žiť. Viem, že je to pre teba veľmi ťažká situácia, no samovraždou sa nič nevyrieši. Nič netrvá večne. Vo tvojom okolí určite sú ľudia, ktorí ťa milujú a záleží im na tebe. To, že sa k tebe niekto takto správa, nie je v poriadku a nie je to tvoja chyba. Viem, že je to nesmierne ťažké, ale skús sa o tom s niekým porozprávať. Môže to byť nejaká kamarátka, učiteľka v škole, prípadne aj školská psychologička, ak ju na škole máte. Môžeš aj napísať do chatu alebo na email Linky detskej dôvery. Si úžasné dievča, ktoré si zaslúži lásku. Držím ti palce a posielam ti veľa síl a lásky ❤

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 14:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk