Otázka
Anonym sa pýta:
Dňa 02.12.2021 o 20:48

Príjemný večer potreboval by som poradiť ohľadom toho, že som si včera v noci rezal žily, nesnažil som sa o samovraždu len prpste ja neviem opíšem to asi tak, že som mal potrebu si ublížiť za to čo som spravil, teda ak to dáva zmysel. Viem, že sebaubližovanie a samovražda nie sú riešenia ani nič. Len mal som slabú chvíľku a bol som pod vplyvom alkoholu. S tým, že som si rezal žily som sa zdôveril mame a tá ma objednala k psychologičke. A mám termín posedenia až v priebehu budúceho týždňa. A trápi ma to, že nechcem aby spolužiaci a kamaráti prišli na to, že čo som spravil a bechcem im hlavne vysvetľovať dôvod. A ako ich poznám tak sa zaujímajú o druhých a viem, že keby si to všimnú tak pôjdu za triednou alebo ja neviem sú schopní volať aj môjmu otcovi a ten o tom nevie zatiaľ, keďže rodičia sú rozvedení a nežijeme spolu. A chcel by som sa opýtať takú divnú otázku, že či sa dá nejako vybaviť to aby som necvičil na telesnej. Pretože tam je dosť veľká šanca, že si to niekto všimne. A nemôžem povedať to, že som si zabudol úbor lebo na našej škole je to dosť prísne. A moja mama povedala to, že cvičiť budem aj keď nechápem prečo ale bola strašne rozrušená aj keď sa jej nečudujem. Skúsim si od nej ešte vypýtať ospravedlnenku ale pochybujem, že zmení názor. A ak sa nedá nejako vybaviť to aby som necvičil bez uvedenia dôvodu tak nejaké návrhy ako by som mohol skryť tie rany na telesnej?

Odpovede
Emma, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 03.12.2021 o 11:38

Ahoj, ďakujeme, že si sa na nás obrátil s tvojim problémom. V prvom rade by som ti chcela povedať, že je úžasné, že si uvedomuješ, že to čo robíš je problém, a rozhodol si sa to riešiť. Taktiež je super, že si sa s tým obrátil na mamku. Mamka je tvoj najbližší človek, ktorému bude vždy záležať na tvojom fyzickom a psychickom zdraví. To, že ste okamžite vyhľadali odbornú pomoc je správny krok, a ver tomu, že ti to pomôže. Netreba sa báť toho, že sa to tvoji spolužiaci a kamaráti dozvedia o tom, že si bol u psychologičky. Ak sa trápiš s výčitkami svedomia tak sa skús s niekým porozprávať, to väčšinou pomôže a človeku sa potom uľaví. Čo sa týka tvojej otázky, na tvojom mieste by som tvojej mamke vysvetlila riziká, ktoré môžu nastať ak budeš vykonávať fyzickú aktivitu s otvorenými ranami. Je ľahké chytiť infekciu, a taktiež sa ti môžu otvoriť rany a môže sa to následne rozkrvácať. V prípade, že ti povie, že máš cvičiť, tak skús vysvetliť telocvikárke/te­locvikárovi, že sa necítiš dobre. V poslednom rade by som ti chcela odporúčiť aby si nás kontaktoval na telefonickej linke dôvery, kde sa s tebou o tom aktívne porozprávajú naši odborníci. Prajem ti veľa šťastia a odvahy pri riešení tohto problému.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk