Otázka
Gabriela sa pýta:
Dňa 20.01.2023 o 18:09

Ahojte, podľa čoho ste si vyberali strednú školu? Celkom rada sa učím a mám aj dobré známky, tak by som asi chcela gymnázium. Žijem v relatívne veľkom meste a tých možností je dosť veľa. Cítim na sebe tlak, lebo je to zatiaľ asi najväčšie rozhodnutie, ktoré som zatiaľ robila a môže mi veľmi ovplyvniť budúcnosť. Budem vďačná za každú radu. Gabriela

Odpovede
Rovesnícky poradca Kiko odpovedá:
Dňa 20.01.2023 o 21:27

Ahoj Gabriela. Ďakujem že si napísala na rovesnícku poradňu. Výber školy je dôležité rozhodnutie, avšak nie je to nič čo by sa nedalo zvládnuť s chladnou hlavou. Skús sa zamerať na to, čo ťa baví a napĺňa. Stredná škola ti otvorí mnoho dverí do života. Je tu aj možnosť rozhovoru s výchovným poradcom. Je dôležité aby si sa o tom porozprávala, zistila aké sú tvoje možnosti a vybrala si podľa srdca. Neboj sa že sa rozhodneš zle, to určite nie. Mám známu ktorá vyštudovala ako strednú školu farmaceutického laboranta, vysokú školu študuje sociálnu prácu a chce byť policajtkou. Taktiež pracuje v lekárni. Takže akokoľvek sa rozhodneš nie je to povolanie ktoré musíš robiť do konca života. Vždy máme monžnosť zmeny. Prajem ti veľa síl a úspešné zvládnutie výberu školy.

Rovesnícky poradca Adam odpovedá:
Dňa 20.01.2023 o 21:20

Ahoj, Gabriela. Ďakujem Ti, že si sa rozhodla obrátiť na Rovesnícku poradňu. Je z tvojej strany zodpovedné, že vnímaš dôležitosť tohto rozhodnutia. Tvoj prístup predznačuje, že Tvoje rozhodnutie bude správne, lebo si ho uchopila svedomito a premyslene. Rád by som však pridal, že aj keď je táto dilema rozhodne podstatná, vidieť v nej priveľký zdroj obavy je nevýhodné. Kedykoľvek predsa môžeš svoje rozhodnutie zmeniť. Ak aj zistíš, že si zvolila inak, ako si dúfala, všetko sa dá vždy vyriešiť – jedno rozhodnutie síce ovplyvní tvoju budúcnosť, ale Ty ju ďalej môžeš formovať a tvarovať ďalšími, aby si v konečnom dôsledku dosiahla spokojnosť. Prajem Ti veľa šťastia s Tvojim výberom a prajem Ti, aby si ho zvládla bez priveľkej nespokojnosti

Rovesnícka poradkyňa Miška odpovedá:
Dňa 20.01.2023 o 21:19

Ahoj Gabriela, ďakujem, že si sa obrátila práve na našu rovesnícku poradňu. Výber školy nie je ľahká záležitosť a chápem, že to pre teba je stresujúcim obdobím. V prvom rade ti odporúčam si pozrieť stránky jednotlivých škôl, brožúrky alebo ich sociálne médiá a pozrieť si aj ako u nich to štúdium vyzerá. Možno ťa niečo zaujme. Najlepšie by bolo, ak by si navštívila viacero Dní otvorených dverí na školách, ktoré upútajú tvoju pozornosť, a takto vieš priamo nahliadnuť a aj komunikovať so žiakmi a učiteľmi na tej škole a zistiť, či je to niečo pre teba. Každopádne určite dúfam, že sa ti podarí zahodiť stres za hlavu. Po strednej sa stále môžeš vybrať akýmkoľvek smerom a gymnázium je super voľbou ak cítiš, že potrebuješ čas prísť na to, čo by si chcela v budúcnosti robiť. A ak ti tvoja vybratá škola nebude vyhovovať, stále máš možnosť prestúpiť na inú školu, je to úplne normálne a bežné, ale držím ti palce a dúfam, že sa ti podarí si vybrať školu, ktorá sa ti bude páčiť. Prajem ti veľa šťastia pri vyberaní strednej školy.

Rovesnícka poradkyňa Saška odpovedá:
Dňa 20.01.2023 o 21:19

Ahoj Gabriela, ďakujem, že si napísala práve do rovesníckej poradne. Výber strednej školy je určite náročné rozhodnutie, a preto úplne chápem Tvoje obavy. Je super, že to berieš zodpovedne a určite je prvým krokom aj to, že si sa rozhodla pre konkrétny typ školy (gymnázium). Výhoda tohto typu školy je určite to, že máš potom ešte chvíľku čas rozhodnúť sa, kam by si chcela v živote smerovať. Ak máš „vo výbere“ viacero škôl, určite by som si o nich skúsila viac pozisťovať. Môžeš tak urobiť hľadaním na internete (web stránky, prípadne sociálne siete ak ich škola má), návštevou dňa otvorených dverí alebo porozprávaním sa so študentami, ktorí na škole študujú. Nepochybne veľkú rolu zohrávajú aj sympatie, tak sa neboj využiť každú možnosť. Niektoré školy majú napríklad aj zamerania (jazykové (anglické, nemecké, španielske), matematické, informatické). Ak Ťa niečo z toho zaujíma, zvážila by som aj to, či Ti to daná škola vie ponúknuť. Cítiť pri takýchto situáciách tlak je prirodzené, avšak dôležité je, aby si sa tým netrápila zbytočne dlho. Veľa ľudí pred Tebou si školu vybrali a veľa ľudí po Tebe si vyberie. Aj keby si zistila, že Tvoj výber Ti nakoniec celkom nevyhovuje, vždy je možnosť zmeny. Veľmi Ti držím palce a verím, že sa rozhodneš najlepšie ako vieš!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk