Otázka
Kaja sa pýta:
Dňa 08.05.2023 o 10:00

Dobrý deň, už viac ako rok mám psychické problémy, depresie, stavy úzkosti, návaly smútku, strach z osamelosti, sebanenávisť. Celkovo nedokážem komunikovať s ľuďmi. Sebapoškodzovanie. Každý deň túžim po niekom, komu by som sa vyrozprávala. Kamarátku nemám, s učiteľkami je to komplikované, psychologičky nemáme, ostáva mi iba rodina. No nechcem sa zveriť so svojimi problémami priamo im, bojím sa, že by sa na mňa začali pozerať ako na niekoho chorého a že by ma prestali mať radi. Chcela by som, aby ma vzali ku psychológovi, odborníkovi, ktorého nepoznám, k niekomu, komu sa môžem naozaj zveriť. Keďže je to drahé, premýšľam, že o niekoľko týždňov mám sviatok, tak trebárs ako darček? Som zúfalá, platila by som si to kľudne aj sama, ale viem, že naozaj potrebujem pomoc. Ako im to mám povedať? Ďakujem za každú radu. PS: mám 12 rokov. PSS: je Linka detskej dôvery naozaj bezpečná? Prepáčte mi moju paranoju.

Odpovede
ZE odpovedá:
Dňa 26.05.2023 o 11:24

Ahoj ďakujeme Ti za Tvoju správu, najprv by sme Ťa ubezpečili, že linka detskej dôvery je naozaj bezpečná. Je dobré, že si sa na nás obrátila, a tak spravila aj prvý krok k sebe. Rodina je naša najbližšia sociálna bublina, možno ich prvá reakcia nebude taká akú očakávaš a keby aj bola, neznamená to nič zlé. Skús im vysvetliť čo práve prežívaš a ako sa cítiš. Práve zdôverenie sa blízkej osobe z rodiny, ti môže pomôcť prekonať čo Ťa trápi. S ich podporou a pomocou psychológa sa naučíš ich prekonať. Rodina je tu pre Teba. Nemusíš sa obávať poplatkov za psychológa, platí zaň poisťovňa. Stretnutia so psychológom ako aj terapia sú zdravotná starostlivosť a určite si ju nemusíš pýtať až na sviatok. A stále sa môžeš obrátiť na Skype a na linku detskej dôvery. Veríme, že to prekonáš.

Lenka, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 08.05.2023 o 21:26

Ahoj, Kaja. Som rada, že si sa rozhodla nám napísať. Je to dobrý prvý krok k riešenie tvojich problémov. Ak sa chceš obrátiť na niekoho, koho nepoznáš, ale môžeš sa mu zveriť, môžeš tak urobiť, aj anonymne, priamo na Linke detskej dôvery prostredníctvom tel. čísla 0907 401 749, emailu odkazy@linkadeti.sk, skypu (Skype name: linkadeti) alebo chatu na stránke. Sú tam odborníci, ktorí ti radi pomôžu. Môžeš sa taktiež obrátiť na školského psychológa. Zver sa svojim rodičom, a neboj sa toho, že ťa budú považovať za chorú, budú Ťa mať radi vždy. Môžeš ich poprosiť aby o tom nikomu z rodiny nehovorili. Psychologická starostlivosť je hradená zo zdravotného poistenia, takže si nemusíš robiť starosti s platením. Linka detskej dôvery je naozaj bezpečná, nikde sa neuvádza Tvoje skutočné meno či adresa. Držím Ti palce.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk