Otázka
Ja sa pýta:
Dňa 09.01.2024 o 16:41

Ahoj, mám 14 rokov. Mám izbu s bratom, ale už pár rokov tam nespím lebo brat chodí spať veľmi neskoro a ja skoro vstávam a vždy ma zobudí ( spím v spálni v posteli po otcovi. No a bola som týždeň preč u babky a mama celú izbu prerobila na čisto chalantskú ( vymenila koberec závesy… za tmavomodré). Aby sme to boli vrátiť nechce ani počuť. Mám to brať ako vyhnanie z izby? Celú noc som kôli tomu plakala a jej to je jedno. Čo mám robiť. Povedala som jej čo si myslím a výhrážala sa tým, že ako tie koberce so závesom nepôjdeme vrátiť tak ich vynesiem ku kontajneru a ona sa mi potom vyhrážala, že mi potom zoberie peniaze atď. Ale najhoršie je, že keď kôli tomu plačem tak len prejde kolo mňa a tvári sa, že nič. Všetci majú vlastnú izbu a ja teraz nemám ani spoločnú

Odpovede
Mimi, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 12.01.2024 o 20:45

Ahoj, som rada, že si nám napísal do rovesníckej poradne. Je od teba veľmi milé, že sa takto zaujimaš o svoju priateľku. Mohol by si jej odporučiť, aby sa skúsila porozprávať so svojou mamou, prečo sa k nej správa tak, ako sa správa. Chápem, že sa to môže zdať zbytočné, no za pokus nič nedáte. Dôležité je, aby ona mala priestor, ako sa odreagovať a aspoň na chvíľu zabudnúť na to čo sa deje u nej doma. Možno by bolo aj výhodnejšie, ak by sa ona obrátila na nejakú detskú poradňu v Českej republike telefonicky, keďže by mohla vysvetliť svoju situáciu a odborníci by jej priamo povedali, ako riešiť túto situáciu. Veľmi jej držím palce a verím, že sa jej situáciu podarí nejako vyriešiť. Hlavne nech nestráca nádej.

Naty, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 09.01.2024 o 19:59

Ahoj, ďakujem, že si sa odvážila nám tu napísať. Súrodenecké vzťahy aj vzťahy s rodičmi, sú občas nie veľmi dobré. Avšak vyhrážanie a hádky zväčša ničomu nepomôžu. Možno by bolo užitočné znova pokecať so svojou mamou, skúsiť jej vysvetliť, ako sa cítiš a prečo ti tvoje súkromie v izbe znamená veľa. Pokús sa navrhnúť možnosti riešenia tohto problému, aby ste našli spoločné riešenie, ktoré bude fungovať pre obidve strany. Ak by bolo možné, skús hľadať kompromis, ktorý by bol pre teba a tvoju mamu prijateľný. Ak ťa situácia veľmi trápi, mohla by si tiež zvážiť hovor so školníckym poradcom alebo iným dôveryhodným dospelým, ktorý ti môže poskytnúť podporu a rady, ako sa vyrovnať so situáciou. Nezabudni, že si to zaslúžiš cítiť sa komfortne vo svojom vlastnom prostredí! Stále sa môžeš ozvať aj tu, na Linku Detskej Dôvery – napríklad prostredníctvom telefónu – 0907 401 749, emailu – odkazy@linkadeti.sk, skypu – Skype name: linkadeti, alebo online chatu na stránke. Držím ti palce.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk