Otázka
Zoe sa pýta:
Dňa 11.01.2020 o 19:10

Ahojte, mám 13, za chvíľu 14. Chcela by som sa spýtať, ako mám prísť na to, kto som. Do takých 12 rokov som si myslela že som proste čisto na chalanov a ani som nad tým len nepremýšľala že by som b9la niečo iné. Asi rok som bola aj do jedného chalana zaľúbená.. no potom som sa začala baviť s jednou kamarátkou a s ňou som zažívala neuveriteľné zážitky, dokázala som jej povedať všetko a rozprávali sme sa stále. Volali sme aj 5 hodín vkuse. Mala som ju veľmi moc rada no nejako som si to neuvedomovala. Potom sa so mnou prestala baviť. Mala jednu najlepšiu kamarátku a stále sa bavila s chalanmi. Prišlo mi to vtedy veľmi ľúto. Každý deň som ju videle v triede, nevedela som od nej odtrhnúť zrak. Občas so mnou nadviazala očný kontakt a vtedy by sa akokeby zastavil čas. Bol to úžasný povit no hneď to skončilo a bola som ešte smutnejšia ako pred tým. Myslela som na ňu stále. Potom boli prázdniny a ja som videla hrozne veľa lgbt filmov. Bola som rada že som sa konečne našla a bola som si istá že som bisexuálka. Lenže.. teraz si tým istá niesom. Asi si len neviem vybrať čo som. Chalani sa mi veľmi páčia no asi len tí starší alebo takí tí milí.. a dievčatá, len s niektorými by som vedela mať nejaký vzťah. Pred pár dňami som sa ostrihala, ani neviem prečo. A pred zrkadlom som sa pre seba zasmiala že ešte trochu kratšie a vypadám ako chalan. A zrazu sa mi to zapáčilo. Hrozne by som chcela byť chalan. Veľmi som rozmýšľala a možno by mi bolo najlepšie keby som chalan a som na chalanov. Vždy mi to prišlo hrozne zlaté a tajne som týmto gay vzťahom závidela. Ale zároveň chcem byť dievča a správať sa ako dievča, obliekať si šaty, maľovať sa nosiť podpätky a tak.. aj keď to som ja nikdy nebola, nikdy som nemala podpätky, nemalovala si nechty a nemalovala som sa. Som v tom veľmi zamotaná. Chcela by som byť chalan, ale asi len ak by ma tak príroda stvorila. Ale aj by som to nevedela povedať mojej rodine, vlastne ani to že som bisexualka som im nepovedala kvôli tomu že ma od narodenia nenávidia Stále nad týmto všetkým premýšľam. Prosím pomôžte mi, som rada za každú jednu radu alebo názor.

Odpovede
Zoe odpovedá:
Dňa 14.01.2020 o 17:44

Veľmi Vám ďakujem za odpovede, vážim si toho. Ďakujem za rady♡

Daniela, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 14.01.2020 o 12:05

Ahoj Zoe. Rozumiem, že v tomto veku sa tvojou hlavou preháňa mnoho myšlienok, ktorým ešte nerozumieš. Je absolútne v poriadku pýtať sa samej seba otázky o svojej orientácii a identite, práve tie ťa posunú ďalej. Moja rada pre teba je, vstupuj do tohto s otvorenou mysľou. Nemusíš objaviť všetky odpovede zo dňa na deň, máš na to celý život. Pretože ak si teraz povieš „som xy a nikdy sa to nezmení“ alebo „nikdy xy nebudem“ nezabrániš tomu, len si to sťažíš. Nemusíš sa vôbec ponáhľať povedať to rodičom, daj si načas a poriadne preskúmaj svoje pocity. Ak si myslíš, že ťa viac priťahujú chlapci, je to v poriadku, ak dievčatá je to v poriadku, ak obe pohlavia, aj to je v poriadku. Ja osobne si nemyslím že len preto lebo si si ostrihala vlasy by si teraz bola trans a to že sa ti esteticky páčia gay páry nemusí znamenať že si teraz chalan a v takom vzťahu chceš byť. Ale ja toto samozrejme nemôžem vedieť, no držím ti palce aby si to zistila.

Nika odpovedá:
Dňa 11.01.2020 o 21:17

Ahoj Zoe, myslím si, že je normálne, že prežívaš takéto pocity. Dospievaš, postupne sa z Teba stáva žena nielen telesne, ale aj psychicky. Je prirodzené, že v období dospievania sa hľadáš a si zmätená. Chápem Tvoje pocity, tiež sa s týmto trápim. Myslím si, že by Ti mohlo pomôcť, keby si si uvedomila, že je to len dočasné. Každému trvá inak dlho, kým príde na to, kým je. Určite na to raz prídeš aj Ty, len pravdepodobne až v dospelosti. Každopádne bez ohľadu na to, kým si a aká si, prijmi to.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk