Otázka
Katka sa pýta:
Dňa 07.03.2020 o 20:20

Dobrý deň prajem mám takýto problém: Nám pred 3 rokmi zomrela babka a ona bývala v dome s dedkom a so strýkom. Neviem že či náhodou není môj strýko poznačený tým ale on nás týra. Keď ideme ku dedkovi proste na nás kričí,bije vyhráža a moji rodičia už z toho nevládzu lebo im nadáva a niekedy prejde aj facka. Ja sa ho bojím preto ani nechodíme ku dedkovi. Neviem či mám zavolať políciu keď prídeme a bude toto robiť alebo poraďte čo mám robiť? On nás neznáša a asi aj žiarli lebo sa bude prepisovať dom ale moja mama ho nechce a on si asi domýšľa že ho chce vyhodiť z domu a chce vyhodiť aj dedka no proste on je psychopat. Už musím povedať že potrebuje nejakú odbornú pomoc lebo toto není normálne. Rozprávať sa s ním nedá lebo potom vás bude prezývat alebo ako to nazvať. Ja nevládzem ani moji rodičia a mám zavolať naňho políciu alebo prosím čo mám robiť? Už sa to ťahá skoro 2 mesiace. Mama je z neho poznačená. Večer iba plače a v práci sa jej ani nedarí. Mám naňho zavolať políciu? Lebo šikanovanie a vyhrážanie je už trestné. Tak ja neviem čo robiť. Poraďte

Odpovede
Bianka - rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 09.03.2020 o 08:57

Ahoj Katka, verim, že celá táto situácia je pre teba ale aj tvoju rodinu ťažká. Ja by som sa možno skúsila porozprávať najprv s rodičmi o tom ako to ty cele vnímaš. Viem , že to čo robí tvoj strýko nie je správne a nemal by to robiť. Na druhej strane sa nevie možno vysporiadať so starotou tvojej babky, preto si to asi „vybíja“ na vás. Veď prísť o rodiča je ťažké. Čo by som ti teda poradila ?? Pokiaľ to bude možné a so súhlasom rodičov by som ti možno odporučila aby ste pre strýka vyhľadali odbornú pomoc . Po prípade sa možno môžete aj vy sami poradiť s nejakým odborníkom. Alebo byť podporu pre strýka, ktorý sa možno cíti osamelý a preto takto koná. Poprípade navštevovať dedka , keď strýko nebude doma. Ak sú však tie útoky časté a ak ubližuje aj tvojmu dedkovi , tak si myslim že kontaktovať políciu je správne. Musíš však počítať aj s možnostou, že to nevýjde.Určite sa však predtým ako niečo budeš konať najprv porozprávaj s rodičmi. Držím palce

Katka odpovedá:
Dňa 08.03.2020 o 11:04

No my chodíme ku dedkovi iba preto aby sme popratali dom atď. A niekedy chodí aj teta ku dedkovi pretože býva blízko neho a aj ju fyzicky napáda môj strýko a musela zavolať políciu takže v trestnom registry nie je čistý čiže keby sme ešte raz zavolali naňho políciu, nedopadlo by to dobre, no ak si chceme zachrániť život (v tomto prípade vážne život) tak asi budeme musieť.

Nika odpovedá:
Dňa 07.03.2020 o 21:04

Ahoj Katka. Situácia, v ktorej sa momentálne nachádzaš ty a tvoji rodičia, je veľmi ťažká. Strýkovi sa vyhýbaj čo najviac ako je možné. Ak je nevyhnutné s ním prísť do kontaktu, slovné útoky ignoruj. Ak došlo k vyhrážaniu, ba dokonca k nejakým fyzickým útokom, ako spomínaš, môže sa to riešiť s políciou, no v takom prípade to musia riešiť tvoji rodičia. Je potrebné, aby si to začalo riešiť, pretože nikto nemá právo iným ľuďom ubližovať. Držím ti palce.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk