Otázka
Audry sa pýta:
Dňa 14.03.2020 o 19:43

Ahojte. Hneď na začiatku sa chcem ospravedlniť, pokiaľ to bude veľmi obsiahle. Mam rozvedených rodičov. S maminou sme konečne šťastné, našla si priateľa, mam malého brata a úžasného priateľa, ktorý ma veľmi podporuje. No z otcovej strany je to presný opak. Už od detstva, odkedy si pamätám, ma otec aj jeho mama šikanovali. Nikdy nie fyzicky, nikdy na mňa ani ruku nepoložili, čo sa tohto týka. No psychicky. Od malička ma ponižovali, ako sa len dalo. Zhadzovali ma, nadávali mi, dávali mi prezývky, vždy si zo mňa robili len srandu. A to isté robili aj mojej mamine. Po rozvode som nedostala súdom prikázanú striedavu starostlivosť. Rodičia sa na tom „dohodli“. Prvé týždne bolo všetko v poriadku a následne sme zas vošli do starých koľají. S plačom som chodievala tam, s plačom odtiaľ odchádzala. Po roku som to už nezvládala a povedala som mu, že to končí, že na ďalší týždeň k nemu neprídem, striedavka sa skončila. Ten istý rok sa mi neozval, ani na Vianoce, ani na narodeniny, proste nič. Uplne ticho. Až prišiel telefonát. Vedela som, že je zle, keď za mnou mamina prišla s plačom. Pri slovách, že tam musím znova začať chodiť, inak nám prestane platiť výživné a podá na maminu žalobu, že mu bráni v styku so mnou, mi prišlo zle, že takýto človek sa nazýva mojim otcom. Každopádne, už sú to 2 roky, čo k nemu chodím každý druhý víkend. Samozrejme, nič sa nezmenilo a stále podkopavaju moje sebavedomie. Zas odchádzam s plačom a s plačom tam chodím. Stále počúvam ich posmešky a urážky.

Tu prichádza moja otázka. Keby som znovu ukončila striedavku a podal by sťažnosť na súd, mal by šancu dostať od súdu príkazom striedavu starostlivosť? Nikdy nepil, nikdy ma nezbil, nefetuje,nehra automaty.. Ale dostatočne sa podpísal na mojom sebavedomí.

Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

Odpovede
Radka, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 15.03.2020 o 12:37

Ahoj Audry, je skvelé, že si sa rozhodla svoju situáciu riešiť a veľmi oceňujem, že si sa na nás obrátila. Je veľmi chvályhodné, že túto ťažkú situáciu takto zvládaš. Určite nie je správne, ak sa k tebe správa otec nevhodne, keď sa to potom podpisuje na tvojom sebavedomí. Bohužiaľ, toto je zložitejšia situácia, ktorá si vyžaduje komplexnejšiu odpoveď. Na našej stránke nájdeš mail (odkazy@linkadeti.sk), na ktorý ak napíšeš dnes, tak zajtra dostaneš odpoveď. Z tohto mailu dostaneš odpoveď od odborníka o možnostiach, ktoré máš. Dúfam, že sa tvoja situácia čoskoro zlepší, určite sa neboj napísať na mail a držím prsty.

Nika odpovedá:
Dňa 15.03.2020 o 09:07

Ahoj Audry, verím, že je to pre teba ťažké. Priznám sa, že ja sa v týchto veciach až tak nevyznám, keďže nemám rozvedených rodičov, no čo viem, je to, že striedavá starostlivosť musí byť v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Tiež máš právo byť vypočutá a tvojmu názoru sa musí venovať náležitá pozornosť. Takže ak ti otec ubližuje, nemala by si byť nútená k nemu chodiť. Z toho, čo si napísala, usudzujem, že tvoja mamina vie, že tam nechceš chodiť, no vie aj dôvod? Ak nepozná dôvod, skús sa s ňou o tom porozprávať a ona to potom môže riešiť s kompetentnými. Nikto nemá právo ti ubližovať. Drž sa. Prajem ti veľa síl.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk