Otázka
Lola sa pýta:
Dňa 05.05.2020 o 07:42

Čaute… Viem, že nie ste lekári, no chcem sa spýtať. Snažila som sa schudnúť a tak som hladovala a extrémne cvičila. Bolo to len včera. V noci mi bolo strašne zle od žalúdka a sľúbila som si, že už budem jesť normálne. Dnes som sa už najedla no stále sa necítim úplne dobre, napr. ťažko sa mi chodí. Mám strach, že som si nejako ublížila… Môže to byť dôsledok toho hladovania a cvičenia? A vymizne to, keď začnem normálne jesť?

Odpovede
Lola odpovedá:
Dňa 05.05.2020 o 20:19

Ďakujem za odpoveď ❤. Mám problém s jedením. Nie fyzický, ale psychický. Som nespokojná sama so sebou, teda, bolo by výstižnejšie, keby som povedala, že sa úplne nenávidím. Snažím sa jesť normálne, no v hlave sa mi pri každom jedle premieta, koľko to má kalórií a ako veľmi z toho priberiem. Strašne sa bojím, že priberiem a budem tučná. Čo si pamätám, tak to začalo, už keď som mala asi 5 rokov. Z jedla často pociťujem strach a úzkosť. Pri cvičení tiež len premýšľam, koľko pri tom spálim kalórií. Nedokážem jedlo vnímať ako bežnú súčasť života. Mám obdobia, kedy jem normálne, no aj tak mám pri tom také stavy, ako som spomínala vyššie – úzkosť, rozmýšľam, koľko má to jedlo asi kalórií atď. A potom mám obdobia, pri ktorých držím hladovky a extrémne cvičím. To väčšinou netrvá dlhšie ako pár dní, lebo to nezvládnem. Viem, že takýmto spôsobom sa oberám o radosť zo života a už som kvôli tomu mala aj myšlienky na samovraždu. Neviem, či je to normálne. Vôbec neviem, ako sa mám toho zbaviť.

Erika-rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 05.05.2020 o 15:32

Ahoj Lola. Ak sa snažíš schudnúť, za žiadnych okolností by si nemala držať hladovku a vyhýbať sa jedlu všeobecne.Tvoja nevoľnosť bola pravdepodobne spôsobená týmto. Tvoje telo potrebuje prijať aspoň nejaké jedlo(už len na základné veci ako sú chôdza, rozmýšľanie, funkcia orgánov a vedomie…). Ak by si chcela zlepšiť svoju hmotnosť, z vlastných skúseností ti viem povedať, že základ je nejesť hlúposti. Neobmedzuj sa na určité druhy jedál, jedz to čo uznáš za vhodné,zdravé a vyhovuje ti. Ak k tomu pridáš cvičenie, dozaista ti to výjde. Neexistuje ideálna diéta ani cvičenie. Musíš si nájsť to ,čo bude vyhovovať tebe. Nebuď na seba prísna. Každý z nás potrebuje potravu. Ber to pomaly a zľahka. To, že neuvidíš po dni výsledok nie je zlyhanie. Niekedy to trvá mesiace alebo až roky. Hladovka v tomto prípade viac škodí. Nezabúdaj,že výzor nie je všetko. Buď hrdá na seba a svoje telo.Každého telo je niečo úplne iné a potrebuje niečo iné. Držím ti palce ❤️

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk