Otázka
Janka sa pýta:
Dňa 08.09.2020 o 16:47

Ahoj prosím Vás poradili by ste mi vaše skúsenosti ako riešite školu ked máte menštruáciu? Ako to zvládate? Ako to máte s menením? Ako bolesti a silné krvácanie? Ďakujem

Odpovede
Janka odpovedá:
Dňa 12.09.2020 o 06:24

Ďakujem vám dievčatá

Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 11.09.2020 o 20:37

Ahoj Janka, úplne súhlasím s Emmou – každý si musí sám zistiť, čo mu počas menštruácie robí najlepšie, ale u mňa konkrétne je to šport, ak mám silnejšie kŕče, tak sa zvyknem schúliť do klbka a to zvykne pomôcť a na silnejšie krvácanie si dávam tabletku vitamínu C a mám overené, že to naozaj pomáha.Veľa šťastia.

Emma, rovesnícka poradňa odpovedá:
Dňa 11.09.2020 o 20:30

Ahoj, mne pomáha citrónová voda, ktorú pijem tri dni pred menštruáciou a počas nej. Cviklový džús som neskúšala, lebo cviklu nemám rada, ale odporučila mi to lekárka. Termofór mám rada a pomáha. Určite to vyskúšaj, ale pamätaj si, že nie všetko zaberá každému rovno a niečo niekomu pomáha viac a niekto zmenu ani necíti. Dúfam, že tebe niečo z toho pomôže.

Janka odpovedá:
Dňa 11.09.2020 o 12:39

Skúsim a tebe to pomáha?

Emma - rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 10.09.2020 o 18:41

Ahoj, Janka. Ako som už spomínala, asi bude najlepšie sa o tom zdôveriť nejakému dospelému. On už vyhodnotí, čo treba robiť. Opíš mu, ako veľmi ťa to bolí a ako dlho to trvá. Stále môžeš vyskúšať aj vitamín C alebo magnézium alebo teplý obklad. Držím palce.

Janka odpovedá:
Dňa 10.09.2020 o 14:42

Vieš u mňa je to ťažké ja strašne silno krvácam a aj bolesti a kŕče sú silné a v škole je to pre mňa náročné a som jediné dievča medzi 19chalanmi.

Emma - rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 10.09.2020 o 07:35

Ahoj, Janka, som rada, že si sa na nás zas obrátila. Porozprávať sa o tom môžeš s hocikým, komu dôveruješ (či už je to teta, babka, staršia sestra, sesternica alebo kamarátka, učiteľka alebo mamka kamošky) alebo s ockom, hoci chápem, že to možno nebude práve najpríjemnejší rozhovor, no určite je to lepšie, akoby si sa mala trápiť. Môžeš skúsiť aj nejaké „babské recepty“ ako napríklad pitie citrónovej šťavy pár dní pred a počas menštruácie (celkovo vitamín C je veľmi dobrý na problémy s krvácaním), sama to mám odskúšané. No môžeš vyskúšať aj pitie cviklovej šťavy/džúsu, priloženie teplého obkladu na podbruško alebo sa opýtať svojich kamarátok, ako to robia ony. Dúfam, že som ti aspoň trochu pomohla, hoci nepoznám tvoju situáciu do detailov. Verím teda, že to sama vyhodnotíš najlepšie pre seba a svoje zdravie. Hlavne na to mysli. Viem, že niekedy možno nie je práve najpríjemnejšie sa rozprávať o takýchto veciach, no určite je to lepšie, ako trápiť sa s bolesťou. Prajem ti veľa odvahy a sily a držím silno palce.

Janka odpovedá:
Dňa 09.09.2020 o 18:06

Ja mamku nemám a mávam strašne silné krvácanie a aj bolesti a kŕče Janka

Emma, rovesnícka poradňa odpovedá:
Dňa 09.09.2020 o 06:42

Ahoj, Janka, chápem, že keď má dievča menštruáciu počas školy, je to trochu viac stresujúce, ako keď je doma. V škole je viac ľudí, môžeš ísť na toaletu len vo vyhradenom čase a podobne. Ak už máš menštruáciu pravidelne, mohla si si všimnúť, v ktoré dni je najsilnejšia a vtedy si radšej obleč tmavšie nohavice prípadne sveter, ak by sa stalo a pretiekla by si. V takéto dni by som ti odporučila nosiť dlhšiu a hrubšiu vložku, ak sa obávaš, že si ju nebudeš môcť stihnúť vymeniť tak často . Už doma by som si pripravila malú taštičky alebo vrecúško, kde by som si dala pár kusov. Radšej aj viac, ako si myslíš, že by ti trebalo. Sama musíš zistiť, ako často ti ju treba meniť, závisí to od veľa rôznych faktorov, ale rozhodne radšej choď viackrát skontrolovať a vymeniť, ak sa bojíš. Ak mávaš silné kŕče, môžeš sa porozprávať s mamkou a použiť nejakú tabletku proti bolesti už ráno, hoci je najlepšie to nejako pretrpieť a nejesť zbytočne lieky, no sama viem, že to niekedy proste nejde. Ak máš rada sladké a pomáha ti odpútať sa od kŕčov, pribalila by som si k desiatej aj nejakú čokoládovú tyčinku. Určite sa však nestresuj a nehanbi, je to úplne normálna vec a nie si v tom sama. Možno ti pomôže aj porozprávať sa so svojimi spolužiačkami a kamarátkami, ako ony zvládajú svoje dni. Držím palce.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 14:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk