Otázka
Bianka sa pýta:
Dňa 11.09.2020 o 14:50

Ahojte v pondelok ma čaká vyšetrenie u gynekologičky. Hrozne sa toho bojím čomám čakať? čo sa ma bude pýtať? ako a čo mi bude robiť? ako prebieha vyšetrenie? budem tam nahá?

Odpovede
Bianka odpovedá:
Dňa 12.09.2020 o 09:53

Ja som práve panna :(

Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 12.09.2020 o 09:07

Ahoj Bianka, odpoveď je jednoduchá – cez konečník vyšetruje gynekológ iba v prípade, že žena ešte nemala pohlavný styk, teda je panna. Inak prirodzene sa vyšetrenie s ultrazvukom robí cez pošvu. Nie je to nič hrozné ani bolestivé, pretože na ultrazvuk natiahne pani gynekologička prezervatív a gél, ktorý jej uľahčí vkĺznutie do pošvy alebo konečníka.

Bianka odpovedá:
Dňa 12.09.2020 o 06:30

Cez konečník to preboha prečo?

Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 11.09.2020 o 20:33

Ahoj Bianka, vyšetrenie u gynekológa prebieha v podstate podobne ako u obvodnej lekárky. Najprv sa porozprávaš s pani sestričkou, ktorá ti zavedie zdravotnú kartu, do ktorej bude vkladať všetky výsledky z vyšetrení. Ak uzná sa vhodné, tak ti vezme krv a pod. Ak Ťa pani doktorka zavolá, tak pôjdeš k nej aj so zdravotnou kartou. Porozprávate sa, môže ti klásť rôzne otázky ( napr. Či si uz mala pohlavný styk, či mas pravidelný menštruačný cyklus, kedy si mala poslednú menštruáciu a či máš nejaké obtiaže.) samozrejme, že sa vyzlečieš od pol pása dole, ale toho sa nemusíš vôbec obávať. Pani doktorka ti urobí ultrazvuk brucha a taktiež gynekologický ultrazvuk, prostredníctvom ktorého ťa už po jej zvážení vyšetrení cez pošvu alebo konečník. Povie Ti, či je všetko v poriadku a podla toho sa ďalej určí, že čo a ako ďalej. Určite Ťa pošle pani sestrička na ultrazvuk pŕs, ale to si určíte termín a presné miesto. Väčšinou ho robia v nemocniciach. Aj ja som bola prvýkrát v očakávaní a mala som stres, ale nie je to nič hrozné. Je potrebné sa uvoľniť a nebyť nervózna. Určite to zvládneš, držíme Ti palce a kľudne sa nám môžeš ozvať a podeliť sa s nami o Tvoju prvú skúsenosť.

Nika odpovedá:
Dňa 11.09.2020 o 19:37

Ahoj Bianka, úplne rozumiem tvojim obavám. Uisťujem ťa však, že gynekologického vyšetrenia sa naozaj nemusíš báť. Pravdepodobne sa ťa bude pýtať na to, či si už mala pohlavný styk, na tvoj menštruačný cyklus atď. Ďalší priebeh vyšetrenia ti bohužiaľ takto presne neviem povedať, závisí to od viacerých vecí. Úplne nahá pravdepodobne nebudeš, no tiež ti to neviem povedať s istotou. Čo ti však s istotou viem povedať je, že gynekologické vyšetrenie nebolí a nezvykne trvať veľmi dlho. Skôr či neskôr to čaká každé dievča. Držím ti palce.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 14:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk