Otázka
anonym sa pýta:
Dňa 15.09.2020 o 15:18

ahojte! v prvom rade chcem povedať, že budem vďačná za akúkôlvek odpoveď a reakciu. môj problém sa týka psychiky. mám taký pocit, že trpím úzkosťou. za posledné dva týždne som ako vymenená. predtým som bola šťastná, plná radosti a energie. no a teraz som takmer stále unavená a veľmi sa uzatváram. moja myseľ dokáže znenazdajky len tak “vypnúť” a nevnímať, čo sa okolo mňa deje, čo kto hovorí, alebo čo sa robí. tiež sa mi občas ťazko dýcha a všetko nasvedčuje úzkostným attackom. tiež som strašne paranoidná a bojím sa zostať aj sama doma s tým, že sa niečo stane, pri tom sa nemá čo. v mojej hlave sa odohrávajú scény, čo zlé by sa mohlo stať mne, alebo mojím blízkym. je to neznesiteľné. ďalšou vecou, ktorú som si všimla je, že mám nutkanie dotýkať sa niektorých vecí iba v určenom počte, stúpať len na niektoré kusy dlažby a podobne. netuším, čo to je, ale nemám z toho dobrý pocit.. anonym, 15

Odpovede
Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 16.09.2020 o 19:49

Ahoj, rozumiem, že ťa táto situácia v neistote veľmi trápi, čo samo o sebe môže zhoršovať tvoj celkový stav. Je možné, že to, čo opisuješ ako úzkosť či panické ataky je spustené najmä stresom. Tento stres môže pochádzať z novej situácie v tvojom živote (máš 15, predpokladám teda, že si prednedávnom nastúpila na strednú školu) hádkou s blízkym človekom, prípadne nejakou inou udalosťou v tvojom živote, ktorú si nám nespomenula. Skúsila by som sa v prvom rade zamyslieť nad tým, čo ti tieto stavy spúšťa a porozmýšľať, ako vieš tento impulz eliminovať či ovládnuť. Napriek tomu by som sa však skúsila o tomto porozprávať s niekým, komu dôveruješ – či už je to kamarátka, rodinný príslušník, učiteľka alebo dokonca školská psychologička, ak ju na škole máte. Ak by sa ti tieto stavy zhoršovali, vieš nám, samozrejme, napísať aj sem do chatu. Držím palce.

Ninka odpovedá:
Dňa 15.09.2020 o 20:45

zdôver sa s tym rodičom alebo niekomu komu veríš,moze ti to pomoct

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 14:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk