Otázka
X sa pýta:
Dňa 22.12.2020 o 07:54

Včera som sa po 5 rokoch rozišla s priateľom lebo on chce ísť na vysokú a študovať ale nevie si predstaviť založiť so mnou rodinu. Ja chcem mať raz zase deti… Ja viem, že mám ešte len 17 ale moja rodina je na nič a chcem si založiť vlastnú. Už teraz mám kôli rodine problémy so sebapoškodzovaním no toto ma úplne zničilo chcem si ublížiť… Milujem ho, nechcem sa s ním rozchádzať ale mám pocit že sa veľmi zmenil a myslí len na seba a svoju budúcnosť. A ja som mu ukradnutá. Čo mám robiť?

Odpovede
Nikolas odpovedá:
Dňa 27.12.2020 o 18:05

Rozísť sa s ním je najlepšia voľba.

Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 23.12.2020 o 12:23

Ahoj, úplne chápem, že situácia po rozchode a hlavne s natoľko blízkou osobou musí byť veľmi náročná. Avšak prvé a to najdôležitejšie, čo by ste obaja mali urobiť, je, že si v tejto dobe aspoň vyhradíte čas na poriadny rozhovor, hoc aj po telefóne a všetky vlastné očakávania spolu preberiete a ujasníte si ich. Je v poriadku, že tvojou prioritou je mať deti a založiť si rodinu, no to sa tiež nevylučuje so štúdiom na vysokej škole. Práve naopak, s vyšším vzdelaním prichádza často aj vyšší zárobok a teda aj viac finančnej stability pri starostlivosti o deti. Ak ti prekáža, že tvoj priateľ ide na VŠ mimo vášho mesta, stále sa viete dohodúť napr. na pravidelnom volaní, návštevách počas víkendov a podobne, sama mám kamarátku, ktorej to aj takto s priateľom veľmi dobre klape, základom je však snaha. A o rok by si sa k nemu predsa vedela na univerzite pripojiť, alebo sa aspoň k nemu presťahovať. Pre tvojho priateľa môže byť v tomto veku aj samotná vidina detí príliš vzdialená, aj keď by si to v budúcnosti predstaviť vedel, základ je však jasný – musíš sa ho opýtať a tieto veci si potrebujete jasne a úprimne vyjasniť a nie sa unáhlene rozchádzať. Potenciál zvládnuť tieto veci predsa máte – ako píšeš, už ste spolu 5 rokov. Keď sa ukáže, že vaše predstavy o spoločnej budúcnosti sú príliš odlišné, až vtedy by som sa rozhodla pre rozchod. V tom prípade však určite nevoľ sebapoškodzovanie či iné ubližovanie, pretože tvoje telo si to nezaslúži. Určite si úžasné dievča, ktoré má pred sebou krásne veci a ak by to aj tentoraz nevyšlo, raz si nájdeš niekoho, kto si s tebou bude chcieť založiť rodinu. Kedykoľvek by ťa to k sebapoškodzovanie opäť silno ťahalo, kľudne nám napíš priamo na túto stránku do chatu. Držím palce a želám krásne sviatky.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 14:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk