Otázka
Sisa sa pýta:
Dňa 22.12.2020 o 19:04

Ahojte, potrebujem poradiť. Doma sa často s rodičmi hádam. Vždy je to kvôli tomu ako sa správam… Nemožne. A prispela k tomu aj táto situácia. Zatvorili nám aj školy, chýbajú mi ľudia. Už si doma zrejme lezieme na nervy. Teda aspoň oni mne…Niekedy. A mojej mamke tým ničíím zdravie. Nechcem, no niekedy sa mi to vymkne s pod kontroly a už som hnusná na všetkých. Čo mám robiť, aby sa mi to už nestalo?

Odpovede
Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 25.12.2020 o 18:44

Ahoj Sisa, rozumiem, že je pre teba táto napätá situácia nepríjemná a je super, že sa snažíš začať u seba a nejakým spôsobom ju zlepšiť. Úprimne, nepoznám rodinu či domácnosť, ktorá by v tomto období nemala aspoň čiastočne vyostrenejšie vzťahy. Ja sama som akúsi nervozitu až vznetlivosť pocítila už v období zatvorenia doma na jar, pričom hlavne teraz na jeseň a v zime sa to kvôli opakovanej situácii mohlo v mnohých rodinách ešte zhoršiť. Je pritom úplne normálne mať z častého fungovanie v uzavretom priestore zo seba navzájom “ponorkovú chorobu”, medzi ktorú patrí aj častejšie pochytenie. Najdôležitejšie je však byť k sebe navzájom úprimní, napr. dopredu ostatným v domácnosti povedať, že si z celej tejto situácie nervózna, tak sa dopredu ospravedlňuješ, keď budeš občas reagovať podráždenejšie. To isté platí po akejkoľvek hádke, v ktorej si možno nereagovala tak, ako by si chcela – nechať vyhrotenú situáciu prehrmieť a potom sa úprimne ospravedlniť a priznať si chybu. Čo sa nejakých ďalších tipov zvládania konfliktov a hnevu týka – rátať do 10 pred tým, než povieš nejakú vec ti umožní lepšie si premyslieť, či to, čo chceš povedať, niekoho neurazí. Ďalej by som odporúčala odísť z miestnosti či priamo z bytu/domu, keď sa konflikt mení na osobný, lebo zmena prostredia častokrát pomáha získať nadhľad. A napokon možno nedbať toľko o maličkosti ako napr. na neumytý tanier či gumičku do vlasov zabudnutú na umývadle – život je predsa o oveľa dôležitejších veciach. Prajem krásny zvyšok sviatkov a veľa trpezlivosti!

ELINKA odpovedá:
Dňa 23.12.2020 o 12:55

Skús počítať do 10 mne to pomohlo

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 14:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk