Otázka
Anonymná sa pýta:
Dňa 08.05.2021 o 22:26

Ahojte, hneď na úvod poviem že toto nie je môj prvý príspevok ale už ani neviem koľkatý… No mám taký problém. Vlastne je tých problémov viac a pokúsim sa ich čo najlepšie opísať. Ťažko si hľadám priateľov a ešte ťažšie je s nimi priateľstvo udržať. Už veľa priateľov ma opustilo a ja kvôli tomu často ani nemám chuť sa s niekým začať kamarátiť, lebo sa bojím sklamania a opustenia. Vlastne sa stále bojím, že mi niekto ublíži a nechá ma tak. Vždy mám taký pocit v sebe, že aj keď je ku mne ten človek milý, tak mi ublíži a stačia len maličkosti, napr. to, že si niekto nespomenie na moje narodeniny, alebo ten najmenší konflikt, aby som si myslela, že ma daný človek nemá rád. Len málokedy dokážem prijať kompliment, väčšinou mám pocit, že mi daný človek klame. Je strašne komplikované to popisovať… A celkovo mám pocit, že ma ľudia nemajú radi. Najradšej som sama, len tak sa dokážem uvoľniť a byť sama sebou. Medzi ľuďmi sa absolútne nedokážem uvoľniť, stále sa snažím kontrolovať, aby som bola perfektná a stále si kladiem otázku, či ma majú radi, čo si o mne myslia atď. Pripadám si akoby som mala niekoľko osobností, ktoré striedam podľa toho, v akom prostredí som a vďaka čomu ma budú mať ostatní radi. Nedokážem sa uvoľniť a byť sama sebou, lebo sa bojím, že náhodou niečo urobím zle a potom ma nebudú mať radi, čo si o mne pomyslia atď. Bojím sa, že ma nikto nebude milovať, ak zistia, aká skutočne som. Bojím sa, že ma opustia a sklamú. Ja vlastne ani poriadne neviem, kto som… A nenávidím sa. Neviem, či to môže súvisieť s tým, že som ešte ako malé dieťa bola šikanovaná a odmietaná, a odvtedy som takáto – bojazlivá, úzkostlivá, podozrievavá atď., alebo ja už fakt neviem… Ospravedlňujem sa, že je to napísané dosť chaoticky a tak, ale nevedela som to inak vyjadriť a skrátiť sa to nedalo.

Odpovede
Emma, rovesnícka poradňa odpovedá:
Dňa 12.05.2021 o 11:57

Ahoj, som rada, že si sa rozhodla nám napísať. Podľa mňa je najdôležitejšie vybudovať si väčšie sebavedomie, mať sa rada takú, aká si. Verím, že ak ľudia okolo teba budú vidieť, aká si prijemná a dobrá osoba, pritiahne to k tebe rovnako naladených ľudí :) Je ľahké o tom hovoriť, no ťažšie to robiť. Na tvojom miesto by som si dopriala chvíľku času pre seba, robila cez víkend len to, čo máš rada, snažila sa relaxovať. Niekedy je dobré si dať aj pauzu od internetu alebo aspoň od sociálnych médií. Môžeš si skúsiť urobiť nejakú inšpiratívnu nástenku plnú výrokov a citátov, ktoré ťa inšpirujú a dodajú ti motiváciu. Môžeš si skúsiť písať denník alebo ako navrhla Agátka, navštíviť psychológa. Je to úplne v poriadku, vyhľadať pomoc. Psychológovia neriešia iba vážne zdravotné stavy a určite sa za to netreba hanbiť. Verím, že takouto cestou nájdeš svoju stratenú pohodu a stretneš veľa ľudí, ktorí ti budú vedieť dať lásku, ktorú si zaslúžiš. Pamätaj si, že je okej byť smutná, je okej robiť chyby, je okej nebyť perfektná, no je aj okej pochváliť samú seba alebo si nájsť čas pre seba. Držím ti silno palce :)

Agátka odpovedá:
Dňa 10.05.2021 o 20:04

Ahoj, vôbec to nie je chaotické…Dobre si popisala svoj problém/y. Hmm…Ja si myslim že ti ľudia ta radi majú ale problém je ako si uz povedala že ty sa nemaš rada. Samozrejme že to bude tou šikanou co mi je ľuto. Treba si však uvedomit že to ze ťi niekto ublizoval ťa nedefinuje ako zlu alebo skaredu alebo neschopnú. Ani to neznamená to ze ťa uz nikto nebude mat rád. Keď niekto zabudne na moje narodky ma tiez mrzí, uplne ta chápem ale v skutočnosti viem že tí ludia mali len toho vela a zabudli. A konflikty sú narocné no bez nich sa nezaobídes. Kým más niekoho radsej a on/a teba tý mate viac hadok…Ale vzdy si to treba vydiskutovať. Som rada že si sa o to podelila a verím že nájdes niekoho kto ti ukaže aká si jedinečná a krásna a uzasna a že sa začneš mať rada :) Odporučam aj aby si išla k psychologičke aby ti pomohla prekonať traumu ktorú si prezila. Íst ku psychologicke nie je hanba…ja tam sama chodím a veĺmi mi pomáha

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk