Otázka
Alica sa pýta:
Dňa 11.05.2021 o 13:06

Ahoj, mám zopár otázok ohľadom gynekologického vyšetrenia, konkrétne detského gynekologického vyšetrenia. Rozprávala som sa o svojich pocitoch aj s mamou, ale niektoré otázky mi ani ona nevedela zodpovedať a chcem sa so svojimi otázkami zdôveriť tu. Takže tu sú tie otázky:

  1. Musí byť v ambulancii počas vyšetrenia so mnou aj moja mama?
  2. Budú si ma obzerať úplne nahú?
  3. Budú ma tam vážiť?
  4. Mám právo si vybrať, či chcem ženu gynekologičku alebo muža gynekológa?
  5. Budú sa mi dotýkať aj pŕs?
Odpovede
MGX odpovedá:
Dňa 12.05.2021 o 15:29

Ten ultrazvuk pŕs sa nerobí!!! už som to písala viacej krát Emma

Emma, rovesnícka poradňa odpovedá:
Dňa 12.05.2021 o 11:56

Ahoj, Alica, vyšetrenie u gynekológa prebieha v podstate podobne ako u obvodnej lekárky. Samozrejme, môžeš si vybrať, či chceš gynekológa alebo gynekologyčku, niektorí sa dokonca špecializujú na deti, takže možno by bolo najlepšie vybrať takého :) Myslím, že ak sa s doktorkou a maminou dohodnete, nemusí byť počas vyšetrenia s tebou aj tvoja mama, ak ti to je nepríjemné. Najprv sa porozprávaš s pani sestričkou, ktorá ti zavedie zdravotnú kartu, do ktorej bude vkladať všetky výsledky z vyšetrení. Ak uzná sa vhodné, tak ti vezme krv a pod. Ak Ťa pani doktorka zavolá, tak pôjdeš k nej aj so zdravotnou kartou. Porozprávate sa, môže ti klásť rôzne otázky ( napr. Či si uz mala pohlavný styk, či mas pravidelný menštruačný cyklus, kedy si mala poslednú menštruáciu a či máš nejaké obtiaže.) samozrejme, že sa vyzlečieš od pol pása dole, ale toho sa nemusíš vôbec obávať. Pani doktorka ti urobí ultrazvuk brucha a taktiež gynekologický ultrazvuk, prostredníctvom ktorého ťa už po jej zvážení vyšetrení cez pošvu alebo konečník. Povie Ti, či je všetko v poriadku a podla toho sa ďalej určí, že čo a ako ďalej. Určite Ťa pošle pani sestrička na ultrazvuk pŕs, ale to si určíte termín a presné miesto. Väčšinou ho robia v nemocniciach. Aj ja som bola prvýkrát v očakávaní a mala som stres, ale nie je to nič hrozné. Je potrebné sa uvoľniť a nebyť nervózna. Určite to zvládneš, držíme Ti palce a kľudne sa nám môžeš ozvať a podeliť sa s nami o Tvoju prvú skúsenosť.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk