Otázka
Janka sa pýta:
Dňa 12.06.2021 o 12:02

Dobrý deň, vopred píšem že sa chcem len rozpovedať… Mám v triede jednu spolužiačku ktorá je nehorázne namyslená… Práve za to lebo má štíhlu postavu, má výborné známky a veľmi jej vadí keď má niekto napríklad ako ja také isté známky ona má 1ky, 2 ky ja mám napríklad 1,2 a niekedy 3. A napríklad už niektorí učitelia zakružkovali známky ona bude mať na vysvedčení 1 ale napríklad ja alebo aj iný žiaci ktorí dostali 1,2,3 tak ním mala pani dokonalá komentár: Je veľmi zaujímavé že aj tí, ktorí daný predmet neovládajú ( to ona povedala, nemyslite si že to neovládajú nie 100% ale aspoň na cca 80% určite) budú mať také dobré známky … Nikto nič nepovedal ( lebo by to ani nemalo cenu vravieť hlavne z toho dôvodu lebo im je buď ukradnutá alebo by si myslela že jej závidia). Alebo keď ju nebodaj niekto pochváli vtedy našpúli pery, vytrčí pozadie a s rukami si vyzdvihne poprsie :D príde vám to ako najlepšie chovanie? Mne to teda príde trápne ako si dokazuje svoju " múdrosť sveta" … Plus si myslí že ostatný sú oproti nej sprostý a že ona je tá top… Veľmi ma to vytáča jej chovanie… *100% vravím úprimne ja jej absolútne nič nezávidím, som so sebou spokojná ale vytáča má to je nechutné správanie***

Odpovede
Emma, rovesnícka poradňa odpovedá:
Dňa 14.06.2021 o 21:31

Ahoj, Janka, úplne rozumiem, že si nahnevaná zo správania tvojej spolužiačky. Takýto ľudia sa však žiaľ nájdu všade a nie je možné sa im úplne v živote vyhnúť. Myslím, že najlepšie by bolo čo najviac ju ignorovať a sústrediť sa radšej na seba alebo na svoje kamarátky a raz za čas a niekomu vyrozprávať, aby si to zo seba dostala. Prajem veľa šťastia :)

Janka odpovedá:
Dňa 13.06.2021 o 22:38

Ďakujem :) myslím si že máš pravdu.

Rudynko odpovedá:
Dňa 13.06.2021 o 09:00

Ahoj, Janka :)

Súhlasím s tým, čo si povedala. Sám poznám veľa takých ľudí a je smutné, že existujú. To, že na ňu nereagujete, je najlepšia vec, čo môžete robiť. Väčšinou sa tak ako ona správa niekto, kto potrebuje pozornosť a napríklad doma ju nedostáva. Čo sa týka vzhľadu, to je absolútne nedôležité, lebo v „dospeláckom svete“ sa na vzhľad nebude nikto pozerať. Tvoj manžel ťa bude ľúbiť pre to, aká si, tvoji kamaráti tiež, a šéfovi v práci pôjde len o to, ako pracuješ :) A čo sa týka vedomostí, treba si uvedomiť, že inteligencia nie je to isté ako známky. Existujú jednotkári, ktorí v živote nič nedokážu, a existujú trojkári, ktorí zarábajú desaťtisíce a sú úspešní riaditelia firiem. Navyše, v škole medzi sebou nesúperíte, ale máte sa navzájom tlačiť dopredu. Ona ako jednotkárka a vzorná žiačka by mala ostatným pomáhať, aby mali lepšie známky, a nie ich ponižovať. Takže sama svoju úlohu nezvláda.

Radím ti pokračovať s tým, ako to vnímaš teraz. Verím, že teba aj všetkých ostatných to vytáča, ale tak zopár rokov s ňou nejako vydržíte a potom ju už nebudete musieť vidieť. Hlavne buď stále nad vecou a nezabúdaj, že známky alebo pekná postava jej sú nanič, keď nie je dobrý človek. Nemusíš sa s nikým porovnávať a keď má ona potrebu porovnávať ťa so sebou, je to jej chyba, lebo sa pravdepodobne cíti zle a potrebuje sa nad niekým vyvyšovať.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk