Otázka
Anonym sa pýta:
Dňa 27.06.2021 o 20:28

Ahojte, mam 13 rokov som baba a mam taky mali problém… Do školy sme robili projekt o postavení žien v spoločnosti a všetko som to začala brať trochu vážnejšie a pozrela som sa na to aj z druhej strany no len problém je ten ze sa necítim dobre keď idem po ulici v kratasoch (obtiahnutych/ri­flovych) lebo na mňa všetci pozerajú a proste majú poznámky na toto potom tu je druhá vec ze takí chalani z našej školy akože bavíme sa ale neviem ich asi považovať za kamarátov mi začali siahať na zadok a je mi zo nepríjemné ako povedala som im to ale aj tak to robia… Potom tu je tretia vec ze vždy keď som napríklad s otcom alebo krstným alebo neviem proste nejaký muž z rodiny a spim sama a ich žena dajme tomu nie je doma tak mam veľký strach ze by ma znásilnili proste neviem sa toho strachu zbaviť aj keď viem ze oni by to nespravili… Len bojím sa ze raz príde jeden deň kedy sa to stane a ja sa z toho bud nedostanem ako sa poznám alebo si už nikdy k sebe nikoho nepustím proste am z tohto strach… Dv podstate som sa iba vyrozprával ale ak máte nejaké tipy na zbavenie sa tohto strachu tak prosím vás odpovedzte dkujem:) (a ešte k tomu projektu keď učiteľka povedala ze každe 10. Dievča na zemi je znásilnene zo štatistiky co sme mali v prezentácii tak som sa začala ešte viac akokeby obávať)

Odpovede
Rudynko odpovedá:
Dňa 01.07.2021 o 14:21

Ahoj :) Problém, ktorý máš, je veľmi komplexný, lebo sa rieši aj v „dospeláckej“ spoločnosti a stále nemá žiadne riešenie. Dotieravých chlapov je najlepšie si nevšímať a snažiť sa nebyť na ich očiach nejako dlho.

Čo sa týka tvojich rovesníkov, predpokladám, že to chlapci berú ako srandu. Ak si ich upozornila a neprestávajú s tým, neboj sa ísť za učiteľmi. Takéto veci treba riešiť čím skôr, lebo si na to zvyknú a o to náročnejšie potom bude pre teba aj pre nich prestať. Čo sa týka strachu z rodiny, ten je určite úplne neopodstatnený :) Takéto prípady sa síce dejú, ale sú veľmi zriedkavé. Navyše, častokrát tomu predchádzajú nejaké varovné signály. Keď ťa nikdy neobchytkávali alebo nemali narážky, šanca, že zrazu začnú, je skoro nulová. A ak áno, treba o tom hovoriť doma. Povedz mamke, že ti to nie je príjemné. Inak celkovo by som určite také veci na tvojom mieste riešil s mamkou, tiež je žena a vie najlepšie, ako sa cítiš.

A posledná vec, k tej štatistike, nejde o znásilnenie ale o sexuálne obťažovanie, t.j. každé 10te dievča na zemi je obeťou nejakých nevyžiadaných dotykov alebo nevhodných slov. Nie znásilnenia, tam je to číslo oveľa oveľa nižšie.

Každopádne ti držím palce, neboj sa o takých veciach rozprávať a keď nebudeš mať s kým, určite napíš znova aj sem :)

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk