Otázka
Barbie sa pýta:
Dňa 04.11.2021 o 19:49

Ahoj, chcela by som sa opýtať, kde je hranica medzi diétou a anorexiou?

Mám 18 rokov, 168 cm a 49,7 kg a stále sa cítim strašne tučná aj keď mi väčšina ľudí hovorí, že by som mala pribrať (aj keď mne to príde, že hovoria hlúposti, lebo žiarlia). Najradšej by som mala 45kg, aj keď mám problém sa k tej váhe dopracovať, keďže niekedy sa cítim slabá, že neviem prekonať pocity hladu… Alebo že neviem prekonať chuť na sladké (aj keď tu sa snažím hľadať alternatívy).

Popravde, poväčšine v poslednej dobe ani akosi nemám chuť do jedla a po jedle sa cítim akurát tak ešte horšie.

Dopredu ďakujem za odpoveď

Odpovede
Aniik odpovedá:
Dňa 07.11.2021 o 19:31

Ahoj Barbie, hranica je naozaj tenká, a pri tvojej výške máš vahu tak akurát. To že si pripadaš tučná je len v tvojej mysli a naozaj to si to nemysli. Jedlo je zaklad a hlavne ti da energiu. Ak sa necitis dobre po jedle, pokus sa jesť menšie porcie, ale aspoň 5 krat za deň. Držim ti palce a nech sa ti len darí. Ak by niečo , kľudne znova napiš :).

Titi, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 04.11.2021 o 20:42

Ahoj Barbie, sme radi, že si sa nám rozhodla napísať. Hranica medzi diétou a anorexiou je veľmi tenká. Veľakrát si ani neuvedomujeme, kedy sme túto hranicu prekročili. Najlepšie by bolo zájsť k lekárovi ohľadom tvojej zdravej váhy aby ti pomohol a vysvetlil, ako by si sa mala správne stravovať. Neboj sa to povedať taktiež svojim rodičom, súrodencom alebo rodine o svojich problémoch. Pravdepodobne sa cítiš slabá, pretože si nezjedla dostatočné množstvo jedla počas dňa. Ak máš veľakrát chuť na sladké, skús si namiesto sladkostí dať nejaké ovocie. Taktiež je veľmi dôležitá rovnováha medzi nezdravými a zdravými jedlami. Správne by si mala jesť tri hlavné jedlá ( raňajky, obed, večeru) a pomedzi to nejaké malé snacky. Neváhaj taktiež kontaktovať linku detskej dôvery, kde si vieš napísať, porozprávať, aj zatelefonovať si. Držím ti palce, aby si sa cítila sebaisto vo svojom tele. Maj sa a prajem ti pekný deň!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk