Otázka
Ivan sa pýta:
Dňa 25.11.2021 o 16:50

Ahojte chcel by som sa opýtat, že čo mám robit ak ma môj otec stále berie ako malé dieťa (mám 16 o mesiac 17) ale stále mi vraví takými detskými prezývkami a podobne. Povedal som mu už viackrát, že nech prrestane a jeho reakcia bola dvojaká buď to odignoroval ale raz sa naštval a bol na mňa nepríjemný. Tak by som sa chcel opýtať Vás, že čo také mu mám povedať alebo tak aby sa nenahneval ale uvedomil si, že si to neželám.

Odpovede
Sima, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 25.11.2021 o 17:27

Ahoj, Ivan! Určite nie je príjemné, keď sa k tebe rodič takto správa, preto s tebou súhlasím a mali by ste sa o tom porozprávať. Pre rodičov je niekedy ťažké prijať fakt, že ich deti rastú, preto mu to povedz s citom, ale asertívne, aby porozumel tvojej myšlienke. Daj mu vedieť, že ti nie je príjemné, keď sa k tebe správa ako k malému dieťaťu, že sa ti nepáči, že ťa oslovuje zdrobeninami. Vyjadri, ako sa ohľadom toho cítiš – samozrejme, buď empatický, aby nevznikli nezhody -, určite si na to sadnite a porozprávajte sa. Držím ti palce, verím, že to dopadne dobre a pochopí to. Maj sa pekne!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk