Otázka
Linda sa pýta:
Dňa 04.03.2022 o 23:07

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami podeliť s mojím strachom z MS (maturitných skúšok), bojím sa že ich nezvládnem, nechcem podstúpiť MS necítim sa na ne (neodídem zo školy a ani si nebudem predlžovať opakovanie ročníka) proste len sú za rohom a ja sa na ne absolútne necítim byť pripravená hoci sa učím ale aj tak mám taký pocit že ich nechcem podstúpiť ale zároveň ich chcem mať čo najrýchlejšie za sebou :( je to pro a proti,som za to aby nám ich zrušili už len kvôli tomu že to máme najťažšie z predchádzajúcich 2ch ročníkov, mám pocit že nik z rodiny ma nechápe, spolužiaci a kamaráti sú taktiež za zrušenie ale strácam nádej že nám ju zrusia aj keď ešte nepadlo celkové rozhodnutie, je tu nejaký asi najlepšie (maturant) ktorý prežíva rovnaké pocity? PS neviem či robím dobre často čítam články o MS (hlavne na IG, a tam veľa ľudí píše že kvôli tejto záležitosti vyhľadali odbornú pomoc či nebodaj uvažujú o samovražde, nie som zatiaľ v takomto stave, ale som za to aby sa zrušili hlavne pre dobro týchto ľudí)

Odpovede
Rovesnícka poradkyňa Terezka odpovedá:
Dňa 07.03.2022 o 18:39

Ahoj Linda, ďakujem že si s nami zdieľala svoje obavy. Je úplne prirodzené, že sa maturít obávaš, keďže je to taká prvá naozaj dôležitá skúška v živote študenta. Tvoj strach zdieľa nesposčítateľne veľa mladých ľudí. Je mi ľúto, že ťa tvoja rodina nevie pochopiť. No tvoji rovesníci to určite prežívajú tiež. Skús sa o svojich pocitoch porozprávať s tiež maturujúcimi kamarátmi alebo môžete vyskúšať učiť sa spolu. Chápem, že ti príde nespravodlivé, keďže maturity sa minulé dva roky nekonali, no pred tým to bola normálna vec. Ber to ako dobrú skúsenosť pred vysokou školou. Spomínaš, že sa stále učíš, ale necítiš sa pripravená, preto by ti mohlo pomôcť prezrieť si maturitné skúšky z minulých rokov, ktoré sú voľne dostupné na matura.sk . Nemusíš sa strachovať, že keď urobíš pár chýb hneď skúšky nespravíš. K úspešnému absolvovaniu písomnej časti ti postačí minimálne 33% a zo slohovej práce 25%, verím že sa to dáš aj lepšie. Ak sa svedomito učíš, nemáš sa čoho báť, no predsa by som obmedzila takéto správy na sociálnych sieťach, aby ťa zbytočne neznervózňovali. Prajem veľa šťastia a úspešné maturitné skúšky.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk