Otázka
AnonymkA sa pýta:
Dňa 23.05.2022 o 22:40

Ahojte. Rodiča ma nemajú radi. Nadávajú mi, už veľmi dávno som od nich nepočula ľúbim ta, sme na teba hrdí… A pritom sa snažím robiť všetko na 1000%. Ale oni vidia iba môjho mladšieho brata… Komunikovať s nimi sa normálne nedá, bud sa urazia alebo sa nahnevajú… Už len čakám kým budem ma 18 (co je až o 4 roky) aby som mohla odist z domu ale ani potom to nebude ľahké… Len som sa potrebovala vypísať ale ak máte nejaké rady/tipy, budem vám vďačná… Pekný večer

Odpovede
Rovesnícka poradkyňa Katka odpovedá:
Dňa 24.05.2022 o 20:30

Ahoj! Verím, že si prechádzaš naozaj náročným obdobím. Dospievanie samo o sebe nie je hračka a snažiť sa robiť všetko na 1000% už vôbec nie. Obzvlášť vtedy ak necítiš, respektíve nemáš podporu od vlastných rodičov. Patrí ti obdiv zato, že napriek tomu sa snažíš na 100% a nevzdávaš to! Aj za tvoju vynaloženú snahu a za to, že si nám napísala. Myslím, že by bolo super (aj keď je to náročné) porozprávať sa s nimi. Povedať im úprimne pokojným hlasom ako sa cítiš a čo na tebe zanecháva ich správanie. Ak sa bojiš, že by ťa nevypočuli, prerušili v polke vety a pod., môžeš skúsiť list. Napísať mamke/ockovi čo máš na duši, ako ich ľúbiš a že by bolo pekné počuť to od nich tiež. Poprípade ak máš v škole učiteľku/učiteľa s ktorým si dobre rozumieš a dôveruješ mu, povedať mu o svojich ťažkostiach. Môžeš tiež skúsiť niekoho dospelého z rodiny/blízkych. Napr. starých rodičov, kamošku tvojej mamky atď. Povedať im o tvojich trápeniach a cez nich dať túto informáciu k rodičom. Nie každý vie prejaviť city tak, ako by sme chceli a potrebovali. Skús si všímať aj maličkosti, keď ti povedia nech si vezmeš mikinu ak odchádzaš von .. vnímame to často x ako ich buzeráciu, pritom im len záleží na našom zdraví. Aj tieto drobnosti dávajú znak, že im na nás zaleží. Aj keď je jednoznačné, že „ľúbim ťa“ by malo dieťa od rodiča počuť. Vek 18 rokov predstavuje pre mnohých slobodu a koniec trápenia s rodičmi ale koniec koncov je to vek, kedy sme stále na nich závislí a málokto sa dokáže v takom veku osamostnatniť. Verím, že sa dokážete porozprávať a váš vzťah sa zlepší. Ak by si sa chcela porozprávať viac, môžeš nás tiež kontaktovať na linke či čete. Držím ti palce!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk