Otázka
Petra sa pýta:
Dňa 01.08.2022 o 18:04

Ahojte, prosím môžete mi poradiť tento rok som skončila SŠ a vyše roka som mala svoju „vysnívanú“ VŠ… Tá škola by ma celkom bavila lenže už som si s ňou be ne ni istá úprimne sa toho štúdia bojím kvôli dvom predmetom týkajúcich sa matematiky a cudzieho jazyka… Nemám na tieto dva predmety talent (jasné ±•÷) problém nerobia skôr keď budeme preberať náročné príklady, a taktiež cudzí jazyk dohovoriť sa ako tak viem ale môj koníček to rozhodne nie je… Príklad z cudzieho jazyka som zmaturovala na 2 ale to s odretými ušami…Tieto dva predmety by som mala mať len 2 semestre ale aj tak neviem..... Či ich zvládnem hoc by mi zvyšok problém nemal robiť..... Na druhú školu má neprijali… Asi 2 týždne mám z tej školy depresie (nie naozaj žiadne simulované depky aby som upútala pozornosť, ale ozajstné hlava ma veľmi bolí pri premyslani nad školou, hoc kedy sa rozplacem)…Chcela by som študovať ale neviem či „nevstupim do kravského hnoja“… PS nie som z gymnázia ale z odbornej školy, na ktorej sme často matematiku nemali a na ANJ sme preberali Maturitné témy… Mám tam podľa Vás ísť? Nemám z toho zatiaľ dobrý pocit ale buď škola alebo práca a neviem kde by som mohla ísť pracovať a nájsť si dobrú prácu so slušným platom… Máte niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem za odpoveď

Odpovede
Rovesnícka poradkyňa, Saška odpovedá:
Dňa 01.08.2022 o 21:51

Ahoj Petra, ďakujem, že si sa ozvala do rovesníckej poradne. V prvom rade gratulujem k prijatiu na VŠ, to je veľký úspech. Úplne chápem, že máš strach. Je to predsalen niečo nové a ako píšeš, oproti strednej iné. Je bežné, že sa bojíme nových vecí, ale práve tam môžeme vystúpiť z komfortnej zóny a prekonať svoje obavy! Taktiež je prirodzené, že nie každý človek má talent na všetky predmety a rovnako tak, že ho nebudú všetky predmety baviť. Avšak asi neexistuje škola, na ktorej by sa dali študovať len predmety, ktoré ťa bavia – dôležité je, že ťa baví väčšina z nich. Ak ti nejde matematika a angličtina, máš mnoho možností ako to vyriešiť. V prvom rade chcem spomenúť, že sa jednoznačne cení aj snaha a nemusíš teraz v týchto predmetoch vynikať. Je tu aj mnoho praktických riešení. Od videí na YouTube a rôznych vysvetlení na internete, cez doučovania a mobilné aplikácie, až po konzultačné hodiny, ktoré mnohí učitelia na VŠ poskytujú (dovysvetlenie pre študenta mimo prednášky/semi­náru/cvičenia). No a samozrejme niekedy pomôže aj vysvetlenie od spolužiakov. Je super, že zvažuješ všetky možnosti, čiže aj nástup do práce. Nikdy neexistuje len jedno riešenie ale skús sa zamyslieť, či nebude dobré najprv vyskúšať školu a ak by ti to nevyšlo, pôjdeš cestou práce. Tam predsa môžeš nastúpiť, narozdiel od školy, prakticky kedykoľvek. Naozaj nemáš čo stratiť. Držím ti palce a určite sa od tvojej vysnívanej školy nenechaj odradiť dvoma predmetmi!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk