Otázka
Barbie sa pýta:
Dňa 12.08.2022 o 22:14

Ahojte! Som dievča a mám 19 rokov. Viem, že je to asi hlúpe sem písať, avšak tak nejak ma nepovedala, by som, že trápi, ale skôr zaujíma, prečo ma priťahujú ľudia, ktorí manipulujú, majú narcistické sklony, sú toxickí nejakým spôsobom a aspoň podľa spoločenských noriem nie sú ‚dobrý‘. Osobne som mala 3 vzťahy (naposledy v 14), kde k ani jednému z mojich partnerov som nič nepociťovala a bolo to pre mňa nenaplňujúce. Vtedy som to ešte tak nejak neriešila, ale časom som sa spoznala s nejakými ďalšími ľuďmi na internete kde som zistila, že viem pociťovať niečo k tej druhej osobe len keď sa ku mne správa nadradene, manipuluje so mnou a poprípade ma zneužíva pre svoje potreby (nemyslím, sexuálne, ale skôr tak, že keď niečo potrebuje tak to urobím alebo si upraví moju osobnosť ako chce, aby bol so mnou spokojný). Pre mňa bol/je normálny vzťah divný, nie som zvyknutá na objímanie len tak a také tie veci čo sa robia a skôr mi príde naplňujúce, ak by som si to objatie a lásku zaslúžila alebo ak by to bolo pre niečo.

Vtedy mi to dáva motiváciu keďže neviem cítiť tak úplne a poväčšine sa cítim prázdno.

Dopredu ďakujem za odpoveď, ak mi vôbec niekto odpíše. Poprípade budem rada, ak mi niekto čo je to láska? Alebo aký je rozdiel medzi láskou a obsesiou. Viem, že to na môj vek vyznie hlúpo ale neviem čo je láska.

Odpovede
Beatrice, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 13.08.2022 o 17:08

Ahoj Barbie, ďakujem ti za zdôverenie sa. Každý*á z nás sme iný*á. Priťahujú nás rôzny ľudia a to je úplne vporiadku. Avšak musíš si dávať pozor na to, aby ťa nezneužívali. Láska nie je niečo, čo si máš zaslúžiť. Ak ťa niekto miluje, tak to z neho cítiš. Lásku môžeš prejavovať cez skutky, no v prvom rade ju musíš pociťovať vo svojom vnútri. Keď ťa niekto naozaj miluje, tak ty nemusíš byť pri ňom, ani nič spraviť, aby ti napísal*a, že mu chýbaš napríklad. Ja viem, že je ťažké sa o tom možno rozprávať, no ak spoznáš takého človeka, tak sa mu zdôver s tým, ako to máš. Tak ako ty opisuješ, že potrebuješ pociťovať od druhej strany nadradenosť atď., opačná strana môže mať zas rada náhodné objatia. Viete dôjsť úprimnou komunikáciou ku kompromisu, ktorý bude vám obidvom vo vzťahu vyhovovať, obaja sa budete cítiť dobre a hlavne bezpečne, pretože aj bezpečie je to, čo vytvára láska. Vzťahy s toxickými ľuďmi sa môžu správať ako závislosti a teda, že sme závisli na tej pozornosti ktorú si môžeme nejako „zaslúžiť“. Raz sme s týmto človek hore (je nám spolu strašne fajn, máme sa radi, užívame si to), potom dole (blbé obdobie, možno aj ignorácia z jeho strany alebo iné prejavy odmietnutia) a zas hore, čo môže pôsobiť ako taký cyklus, ktorý je stimulujúci pre náš mozog (tz. rýchle poklesy a nárasty dopamínu a serotonínu). Možno, ak sa na to cítiš, by ti mohla pomôcť aj skúsenosť byť vo vzťahu s niekým, kto ti nie je hneď na prvý dojem príťažlivý, teda nemá tieto toxické vzorce správania. Objavovanie seba samého je súčasťou medziľudských vzťahov a v takom vzťahu môžeš objaviť zdravú formu lásky. Je to proces riešenia, ktorý je možno na dlhšiu trať a tak ti tu dávam priame kontakty na linku – 0907 401 749 / odkazy@linkadeti.sk Sme učení, že niečo dostaneme ak pre to niečo urobíme, no práve pri láske to funguje naopak a preto je tak vzácna. Nemusíš urobiť vôbec nič a aj napriek tomu ťa ten človek bude bezhranične milovať. Držím ti palce, aby si našla ten pravý vzťah, v ktorom budeš mať ten svoj potrebný balanc.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk