Otázka
sara sa pýta:
Dňa 05.09.2022 o 19:32

Hrozne sa bojim skoly a neviem, co mam s tym robit. Viete, nie som velmi inteligentna a mam velmi zle vysledky na skole (minuly rok som mala v prvom polroku jednu trojku, pat dvojok a dve jednotky, druhy polrok to uz bolo lepsie, no stale ziadna slava, styri dvojku a styry jednotky). Absolutne neznasam chodit do skoly, kazdu chvilu sa tam strapnujem a niektori spoluziaci si kvoli tomu zo mna robia uplnu prdel. Neviem spravne odpovedat na skoro ziadnu otazku. Skusila som sa ucit, no ucivo mi absolutne nejde do hlavy a napriek mojim snaham sa mi vobec nedari.

Mam pocit,ze som prehodnotila moje schopnosti a isla som na skolu, ktora je prilis tazka. Musim sa priznat, na prijimackach som nestihla vyplnit asi polku toho testu a natipovala som, zrejme som mala stastie. Nemam miesto na takomto gymnaziu. Tak trochu lutujem, ze som nesla na nejake lahsie gymnaizum ci na nejaku jednoduchsiu strednu odbornu skolu. Absolutne sa nenavidim za tento pokaslany vyber skoly, lenze uz mi to pride, ze uz je prilis neskoro nieco menit, mam 16 a idem do druheho rocnika, maturita je priam za rohom a kebyze mam menit odbor a ist na nejaku sos, tak si myslim, ze by som nemala dost casu a nestihla by som sa doucit vsetky potrebne veci. Vlastne sa nenavidim tak vo vseobecnosti, neviem, ci viem vobec najst nejake dobre kvality a vlastnosti na sebe. Som otrasny clovek, absolutne som nenapomocna, drza, ked som este bola na zakladnej skole a myslela som si, ze som inteligentna, lebo som mala o dost lepsie znamky a ucivo sa na mna lepilo jedna radost, tak som aktivne zhadzovala ostatych kvoli tomu, aby som vyzerala co najlepsie a najinteligentnejsie ( v skutocnosti nie som vobec inteligentna, priemerna, potvrdene nejakymi testami od psychologicky).

Najviac na sebe takisto nenavidim to, ze som defacto zavisla na telefone a pocitaci, hlavne menovite na Reddite. V poslednom case sa snazim odovzdavat svoj telefon mame a naistalovala som si nejaky blocker stranok a na pc som si nezrusitelne zablokovala reddit do prveho oktobra. Aj tak zbytocne vela casu travim na internete nic nerobenim a neznasam to.

Neviem, co mam robit so svojim zivotom. Mam pocit, ze nic ma nebavi a o ziadnej teme nemam podrobne vedomosti. Mam pocit, ze nikdy nebudem mat dobre povolanie. Mam pocit, ze sa nic neviem naucit a ze sa nic nebudem vediet naucit.

Odpovede
Rovesnícka poradkyňa, Saška odpovedá:
Dňa 06.09.2022 o 18:10

Ahoj Sara, ďakujem, že si sa zdôverila práve do rovesníckej poradne. Rozumiem Tvojim obávam z nástupu do školy a aj pochybnostiam o výbere správnej školy. Je to určite náročné rozhodnutie, ktoré robíme v relatívne nízkom veku. Napriek tomu Ti chcem povedať, že žiadna, naozaj žiadna škola neurčuje úroveň našej inteligencie a našu hodnotu. Je super, že si vyvinula snahu zmeniť veci, ktoré Ti prekážajú a pracovala na sebe. Známky by nás mali motivovať k zlepšovaniu sa, ale určite by nemali byť dôvodom na smútok a sklamanie zo samých seba. A ani to, že nevieš odpovedať na otázky nie je žiadna tragédia a určite nie je správne, aby sa Ti spolužiaci smiali (tu by som možno oslovila triednu učiteľku, školskú psychologičku či výchovnú poradkyňu, pretože šikana je na školách neprípustná a netolerovateľná).
Ak si už zvážila všetky možnosti, nie je zlé ani premýšľať nad zmenou školy. V prípade, že si vyberieš smer, ktorý Ťa baví, zaujíma a budeš na sebe pracovať, určite môžeš dobehnúť svojich rovesníkov. Každý človek má svoje silné aj slabé stránky a už len z tejto správy vidím Tvoju silnú stránku v sebareflexii. Je super, keď si človek dokáže uvedomiť svoje chyby z minulosti, no Tvoja minulosť (konania a rozhodnutia v nej) by Ťa nemala spätne doháňať a ubližovať Ti. Je lepšie si chyby uvedomiť a popracovať na zlepšení, no netrestať sa za to, čo už nevieš zmeniť. Keď si prechádzame náročným obdobím, máme tendenciu hľadať nejaké istoty. Tvojou istotou v tomto prípade mohli byť práve sociálne siete (napríklad Reddit). Prvým dobrým krokom je, že si si uvedomila, že na ňom tráviš veľa času a teraz na tom môžeš popracovať (ako čítam, nejaké opatrenia si už urobila ?). Aby si si /efektívne/ vyplnila voľný čas, skús si napríklad nájsť nejaké nové hobby alebo obnoviť nejaké staré, ktorému si sa prestala venovať. Môže to byť pokojne čítanie, kreslenie, maľovanie, hranie na hudobný nástroj, šport, prechádzky, písanie do školského časopisu, učenie sa nového jazyka, dobrovoľníctvo (v útulku pre opustené zvieratá, v centre pre seniorov…) či trávenie času s kamarátmi alebo rodinou. Veľmi Ti držím palce akokoľvek sa rozhodneš!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk