Otázka
Ria sa pýta:
Dňa 06.09.2022 o 18:05

Ahoj,mám 14 a už štyri roky sa neskutočne trápim. Neviem to úplne do bodky popísať ale mám veľký problém s jedlom. Hladujem a občas sa stane,že aj jedlo vyvraciam. Neskutočne sa za to hanbim,no žiaľ,nemám sa komu zveriť. Ten tlak,ktorý je vo mne potláčaný,… ach…veľmi ťažko sa mi o tom píše… moje myšlienky mi zakazujú jesť,hovoria mi,že som tučná… vždy ich poslúcham ale občas sa stane,že sa veľmi prejem… v tu dobu…najradšej by som bola mŕtva… vždy mi príde,že som zlyhala… Nikto to nechape. Nikto nechape,že prečo to robím. Keď mi bolo najhoršie,všetci sa na mňa vykašlali,len ten hlad tu zostal… vždy tu bol a vždy keď som ho cítila čoraz viac,cítila som sa,že aspoň som pre niečo zrodená…necítila som sa zbytočná. Viem len to,že mám schudnúť… moja myseľ si vytvorila “osobu” ktorá vždy na mňa kričí keď sa idem najesť. Nenávidím sa za to,ako vyzeram.. najradšej by som sa prepadla… je to pre mňa veľmi náročné. Veľa krát som si veľmi ublizovala za to,ako vyzeram… konkrétne som sa rezala..viem,že to nijak nepomôže ale cítim sa potrestaná a v tu chvíľu sa cítim uvoľneno…

Odpovede
Adam odpovedá:
Dňa 13.09.2022 o 18:44

Som adam a nemam karatov ma 14 ked mas ig tak my napíš sem odpoved

Rovesnícka poradkyňa, Saška odpovedá:
Dňa 06.09.2022 o 21:38

Ahoj Ria, vážim si, že si sa zdôverila práve na rovesníckej poradni. To čo opisuješ, je pre Teba určite veľmi náročné a ubíjajúce, preto úplne rozumiem tomu, že si z toho unavená a nešťastná. Náš „vnútorný hlas“ alebo teda naše myšlienky vedia niekedy urobiť v našom živote celkom veľkú šarapatu. My však máme moc a silu ich poraziť a napriek závažnosti Tvojho problému, určite nie je nevyriešiteľný. Predpokladám, že pôjde o poruchy príjmu potravy, alebo takzvané „PPP“. Možno si o tomto pojme už niekedy počula, pretože to v dnešnej dobe nie je úplne nezvyčajné. Médiá, spoločnosť a sociálne siete na nás vytvárajú veľký tlak a to sa môže na našom duševnom zdraví častokrát odzrkadliť. Je skvelé, že si si uvedomila, že to čo zažívaš je problém, pretože je to prvý krok k riešeniu a určite by si sa za to nemala hanbiť. Rovnako tak PPP môže často viesť k sebapoškodzo­vaniu, ktoré opisuješ nižšie v správe. Ideálne by bolo vyhľadať psychológa/psycho­logičku, no kým tak urobíš, pokojne sa ozvi na našu linku, či už prostredníctvom telefónu 0907 401 749, emailu odkazy@linkadeti.sk, skypu Skype name: linkadeti, alebo online chatu na stránke. Tiež by som Ti chcela odporučiť občianske združenie „Chuť žiť“, ktoré ponúka pomoc ľuďom s PPP a aj bezplatnú linku pomoci 0800 221 080. Môžeš si pozrieť aj instagramový profil @nikavujisic, ktorá si sama prešla PPP a ďalej sa tejto téme venuje. Veľmi Ti držím palce a som presvedčená, že svoj problém úspešne vyriešiš! Pamätaj, že v tom nie si sama.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk