Otázka
Kika sa pýta:
Dňa 11.09.2022 o 23:50

Ahojte<3. Veľmi mi trhá srdce povedať že po 6 mesiacoch som sa neovládla. Mám extrémny strach z priberania, od 2. ročníka základnej školy ma šikanovali za postavu a tu to majú. Už viac ako rok sa trápim nad mojou postavou, prešla som cez fázu znižovania kalorických hodnôt až po skrývanie a vyhadzovanie jedla aby nikto nezistil že som nejedla. Aktuálne jem kaloricky veľmi málo ale aj tak priberám a môj strach ma prinútil ublížiť si. Od zajtra plánujem pomaly začať „recovery“ ale vôbec neviem ako a veľmi sa toho bojím. Akékolvek odozvy a rady si cením a ďakujem že ste ochotní zaoberať a odpovedaním.

Odpovede
Slavomír Gaži odpovedá:
Dňa 13.09.2022 o 17:55

Sám viem čo si asi prechádzaš. Mne sa dialo a deje stálo to isté. Neboj sa, jedz čo chceš a kolko chceš. Budeš ešte vo vývoji takže je to normálne. Najedz sa kolko chceš a skús si potom nájsť niaky cvik, nieco jednoduchšie/lachši­e. Nebudeš sa potom cítiť tak zle keď niečo zješ. Držím ti palce Kika :) .

Rovesnícka poradkyňa, Saška odpovedá:
Dňa 12.09.2022 o 19:17

Ahoj Kika, ďakujem, že si sa zdôverila práve do rovesníckej poradne. Je skvelé, že si uvedomuješ, čo sa deje a že to chceš riešiť! Je to totižto prvý krok k úspechu. Šikana na školách je neprípustná, preto ma veľmi mrzí, že si sa s takýmto niečím stretla. V dnešnej dobe akýchsi štandardov krásy a tlaku médií a sociálnych sietí na ľudí môžeme ľahko zažívať nespokojnosť s našim výzorom. Veľakrát práve ľudia, ktorí upozorňujú na výzor ostatných sú s tým svojim sami nespokojní (potrebujú proste odpútať pozornosť). Naše telo dokáže plno úžasných a obdivuhodných vecí a žiadna „dokonalá postava“ neexistuje. Podľa toho čo píšeš, predpokladám, že vieš, čo sú poruchy príjmu potravy (PPP). Alebo si o takom niečom už minimálne počula. Napriek tomu, že to nie je jednoduchý problém, je veľká šanca sa z neho dostať a ty to určite dokážeš! Nemusíš sa báť, nie si na to sama. Ideálne by bolo vyhľadať psychológa/psycho­logičku, no kým tak urobíš, pokojne sa ozvi na našu linku, či už prostredníctvom telefónu 0907 401 749, emailu odkazy@linkadeti.sk, skypu Skype name: linkadeti, alebo online chatu na stránke. Tiež by som Ti chcela odporučiť občianske združenie „Chuť žiť“, ktoré ponúka pomoc ľuďom s PPP a aj bezplatnú linku pomoci 0800 221 080. Môžeš si pozrieť aj instagramový profil @nikavujisic, ktorá si sama prešla PPP a ďalej sa tejto téme venuje. Veľmi Ti držím palce na Tvojej ceste!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk