Otázka
Emma sa pýta:
Dňa 26.10.2022 o 17:10

Ahojte, je to už pár dní odkedy mám hrozné stavy. Bolí ma hlava, na hrudi, ťažko dýcham, potím sa, mám záchvaty paniky, úzkosti. Viete mi dať nejaké rady čo s tým? Ešte som sa o tom nikomu nezdôverila. Ďakujem.

Odpovede
Vladimír odpovedá:
Dňa 26.10.2022 o 17:59

Ahoj Emma, je super, že si sa rozhodla podeliť so svojím problémom tu v rovesníckej poradni. Stavy, ktoré si opísala, sú naozaj vážne a môžu súvisieť s mnohými vecami. Rozhodne ich netreba podceňovať a je potrebné sa o nich bližšie porozprávať. Preto nás neváhaj kontaktovať či už prostredníctvom chatu, telefonátu na čísle 0907 401 749 alebo mailom odkazy@linkadeti.sk. Radi ti bližšie poradíme. Určite by som však neváhal zdôveriť sa aj rodičom a spoločnými silami pouvažovať nad príčinou stavov, ktoré prežívaš. Takéto stavy môžu sprevádzať chorobu ale aj mnoho stresových situácií, ktoré dennodenne prežívame, ako je napríklad písomka v škole, hádka s kamarátom/-kou, nevhodná poznámka… Preto by som ti poradil, skúsiť porozmýšľať, čo mohlo spustiť takéto stavy, kedy si ich začala zažívať, v akých situáciách ich prežívaš a čo ti pomáha sa z nich dostať. Osvedčenou technikou počas návalu úzkosti a paniky je sa zastaviť, stíšiť a zamerať sa na vlastné dýchanie. Postupne na to, ako sa pokojne opakovane nadychuješ a s kľudom opakovane vydychuješ po krátku dobu. Taktiež môžeš vyskúšať, keď ti bude ťažko, zamerať svoju pozornosť na jednu vec, ktorá sa nachádza neďaleko teba, skúmať ju voľným pohľadom, ako vyzerá, aký má tvar, farbu… a takýmto spôsobom prísť na iné myšlienky. Verím, že to bude fungovať a taktiež to, že spoločne s rodičmi prídete na to, čo je spúšťačom nepríjemných stavov, ktoré majú svoje riešenie. Zvládneš to, prvý krok k vyriešeniu svojho problému si už spravila, že si nás kontaktovala, čo ešte raz veľmi oceňujem. Takéto problémy netreba skrývať pred ostatnými. Maj sa.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk