Otázka
Tomáš sa pýta:
Dňa 02.11.2022 o 10:33

Čaute. Už dlhšie rozmýšľam nad tým, že si ublížim. Mám veľa problémov, a nezvládam to ani v škole. Všetci sa mi smejú, že nosím zlé známky, a že sa zle učím. Na druhej strane mám aj mladších súrodencov a nechcem aby trpeli, ja mám 16 rokov. Žijeme iba s mamou, prosím napíšte mi čo si o tom myslíte. Vďaka.

Odpovede
Mima odpovedá:
Dňa 02.11.2022 o 17:05

Ahoj Tomáš, ďakujem a cením si, že si našiel silu a odvahu a obrátil si sa na rovesnícku poradňu detskej linky dôvery. Vidím, že ťa trápi viacero vecí a to čo prežívaš je určite náročné. Preto chápem a rozumiem tomu, ak sa cítiš nešťastný alebo prežívaš iné negatívne pocity. Tvoja situácia nie je ľahká, no už teraz, keď si nám napísal, si spravil prvý krok a verím, že sa ti uľaví. Písal si, že ťa trápia známky v škole, no chcem, aby si vedel, že známky nedefinujú teba ako osobu a ani tvojich súrodencov. Zlé známky môžu znamenať, že môžeš mať problém s učením. Je veľa ľudí na svete, ktorí majú rovnaký alebo aspoň podobný problém ako ty. Nie si v tom sám. Človek, ktorý má problém s učením, môže mať psychické problémy (niečo ho trápi, má úzkosti…), ktoré mu znemožňujú sa sústrediť a sťažujú mu zapamätávanie si informácií. Avšak, môže to mať aj biologický pôvod, ako je napr. dyslexia (porucha učenia). Spomínal si, že nechceš, aby tvoji súrodenci trpeli s tebou čo je veľmi pekné. Preto by som sa na tvojom mieste pokúsila porozprávať s tvojou mamkou, ktorá by ti mohla pomôcť. Verím, že by chcela vedieť o tom, ako sa cítiš alebo, že sa trápiš a chcela by ti pomôcť. Otvorená komunikácia s osobou, ktorej dôveruješ Ti môže pomôcť k uvoľneniu napätia. Takisto sa neváhaj obrátiť aj na našu linku či už prostredníctvom telefónu 0907 401 749, emailu odkazy@linkadeti.sk, skypu Skype name: linkadeti, alebo online chatu na stránke, kde komunikujú naši odborníci. Inou možnosťou je sa porozprávať aj so školským psychológom alebo výchovným poradcom, ak ho má tvoja škola k dispozícii. Prípadne sa môžeš skúsiť obrátiť aj na nejakého obľúbeného učiteľa, či triedneho učiteľa s prosbou o pomoc. Povedať niekomu, že potrebuješ pomoc nie je hanba, tak smelo do toho. Zároveň si vieš na internete pozrieť stránky alebo videá s rôznymi technikami pre lepšie zapamätávanie, napr. ak si potrebuješ zapamätať ako idú za sebou pojmy/slová, pozri si začiatočné písmená a na ne utvor vetu (alebo slovo), kľudne aj smiešnu, aby si si ju dokázal ľahšie zapamätať ( príkladom môžu byť vitamíny, ktoré sú rozpustné v tuku – A,D,E,K – Adela dala Erikovi kameň). Ublíženie na zdraví nie je cesta k vylepšeniu známok, či vyriešenie problému. Skús tieto negatívne pocity, ktoré prežívaš vhodným spôsobom dostať von zo seba, či už cez rozhovor s človekom, ktorému dôveruješ, robením niečoho čo ťa baví (šport, kresba…), obrátením sa na odborníka.

Určite v tom nie si sám. Veľmi držím palce a verím, že to zvládneš.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk