Otázka
Timea sa pýta:
Dňa 07.11.2022 o 14:19

Pekny den, chcela by som sa opytat ci sa tu uz niekto stretol s nadavkami a ponizovanim zo strany rodicov. Kazdy den ked prichadzam domov sa mi toto deje, a najma ked donesiem zle znamky. Vie mi s tym niekto pomoct? Dakujem za vase rady.

Odpovede
Emka odpovedá:
Dňa 07.11.2022 o 17:05

Ahoj Timea, som rada, že si sa obrátila na Rovesnícku poradňu. To, čo prežívaš určite nie je príjemne a mrzí ma, že sa opakovane stretávaš s takýmito reakciami zo strany rodičov. Niekedy nevieme zmeniť to ako sa správajú ľudia v našom okolí, ale jedno čo dokážeme každý, je zmeniť svoje správanie. Už tým, že si napísala si urobila prvý krok k riešeniu svojho problému, a to je veľmi cenné. Veľmi pomáha, ak sa so svojim trápením niekomu zdôveríme. Pokojne oslov niekoho z rodiny, kto by ti vedel pomôcť a s tvojimi rodičmi sa porozprávať, napríklad starých rodičov alebo súrodencov. Neváhaj sa zveriť aj kamarátke alebo inej blízkej osobe, určite ti pomôže vyrozprávať sa. Pýtaš sa, či sa s nadávaním zo strany rodičov už niekto stretol. Bohužiaľ, nie je nič výnimočné a deje sa to častejšie, než by si si mohla myslieť. Možno je to ich spôsob komunikácie ako vyjadriť ich nespokojnosť, stres alebo hnev. Táto forma vyjadrenia pocitov nie je úplne najvhodnejšia, a preto by si mohla skúsiť povedať im o tvojich pocitoch, ako to vnímaš a že sa kvôli tomu trápiš. Je možné, že si rodičia neuvedomujú dôsledky ich správania. Píšeš, že ti rodičia nadávajú hlavne kvôli známkam v škole. Môže to znamenať, že so známkami nie sú spokojní, myslia si že máš “na viac” a podobne. Preto by si mohla skúsiť zlepšiť svoje študijné výsledky. Keď máš ťažkosti s učením, mohla by si navštevovať doučovanie z predmetov, ktoré ti robia najväčší problém alebo sa obrátiť na spolužiaka alebo spolužiačku, ktorí by ti vedeli vysvetliť veci, ktorým nerozumieš. Prípadne by si sa mohla učiť spoločne s nejakou spolužiačkou a spolu by vám to mohlo ísť ľahšie. Niekedy si nevieme čas na učenie správne rozplánovať alebo sa prinútiť vôbec k tomu ísť sa učiť. K téme ako sa efektívne učiť, vieš nájsť na internete mnoho článkov. Taktiež by si mohla skúsiť obrátiť sa na rodičov s prosbou o pomoc – môžete sa učiť spoločne, alebo ti môžu pomôcť nájsť nejakého, už spomínaného doučovateľa. Ak uvidia, že sa snažíš pracovať na zlepšení známok, môže to byť prvý krok k zlepšeniu vašej rodinnej situácie a komunikácie z ich strany. Ak by si sa o svojom probléme potrebovala poradiť viac neváhaj kontaktovať linku detskej dôvery telefonicky na čísle 0907 401 749, emailom odkazy@linkadeti.sk, cez skype Skype name: linkadeti, alebo cez online chat na tejto stránke. Držím palce a verím, že sa tvoja situácia zlepší. Želám ti príjemný večer.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk