Otázka
Neviemmeno sa pýta:
Dňa 22.11.2022 o 13:16

Čaute, ja sa chcem spýtať, či je normálne ti čo prežívam. Stále sa mi vracajú spomienky na niečo z mojej minulosti… Neviem či sa dá povedať že som sa stala obeťou pokusu o vraždu ale niekto koho som poznala ma škrtil, dusil, inokedy zas topil vo vode… Teraz sa mi tie spomienky často vracajú. Neviete či je to normálne?

Odpovede
Veronika, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 22.11.2022 o 19:41

Ahoj, som veľmi rada, že si sa nám zdôverila. Veľmi ma mrzí, že si si v minulosti musela prejsť niečím takým a že ťa spomienky na to prenasledujú doteraz. Táto situácia musí byť pre teba veľmi náročná. To že sa ti vracajú tieto spomienky je úplne normálne, pretože to pre teba bola pravdepodobne veľmi traumatická situácia v tvojom živote. V prvom rade ti chcem pripomenúť, že s tebou nie je nič v neporiadku. Je bežné, že po zažití niečoho traumatického sa spomienok na to nevieme zbaviť. Mať však také spomienky je určite nepríjemné a možno až obmedzujúce, preto ti odporúčam porozprávať sa o týchto spomienkach s niekým blízkym. Môžu to byť rodičia, súrodenci, kamaráti alebo tvoj obľúbený učiteľ. Ak sa o tom s nikým rozprávať nechceš, mohlo by ti pomôcť napísať to na papier. Môžeš si založiť denník, alebo svoje myšlienky len niekam napísať a dať zo seba von. Tvoje pocity sú však veľmi dôležité a preto sa ich nesnaž potlačiť. Vždy, keď sa ti vráti takáto spomienka, odreaguj sa, ak máš možnosť. Pusti si obľúbený seriál, hudbu, alebo čítaj niečo čo ťa zaujíma. Ak ich však na teba bude príliš veľa, a ak sa na to cítiš, bolo by super vyhľadať napríklad školského psychológa, alebo odborníka mimo školy, ktorý by ti lepšie vedel vysvetliť, čo sa v tebe teraz deje. Vyliečiť sa z traumy však nie je krátky proces. Netlač na seba, dovoľ si pomaličky spracovávať svoje emócie. Nezabudni však, že spomienky sú len momenty z nášho života, ktoré máme už dávno za sebou. Hocikedy ťa premkne pocit bezmocnosti spomeň si, že už ti nič nehrozí a si v bezpečí. Budem ti silno držať palce, aby sa tvoj problém čoskoro vyriešil a prajem ti veľa síl.

Neviemmeno odpovedá:
Dňa 22.11.2022 o 18:00

Ďakujem za odpoveď. Tie spomienky tam vždy boli len som na ne odmietala myslieť. Teraz sa mi však vynárajú aj keď nechcem a už ich nedokážem ignorovať… neviem či je to normálne.

Muškát odpovedá:
Dňa 22.11.2022 o 15:13

Ahoj ak sa ti niekedy niečo také stalo pamäť vytriedila traumatické spomienky a oni sa ti teraz môžu vracať

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk