Otázka
Anonym sa pýta:
Dňa 16.12.2022 o 13:52

Dobrý deň, ani neviem či je to vhodné sa pýtať takú otázku tu ale už neviem kde sa mám opýtať. Mám ppp – porucha príjmu potravy a neviem ako to mám na Vianoce zvládnuť. Už sa mi celkom darí cez to dostať ale mám hrozný strach že cez Vianoce priberiem. Všade je veľa jedla a nemám toľko pohybu ako keď chodím do školy. Plačem kvôli tomu a nemám sa komu zdôveriť lebo to nikto nechápe. Nechcem to hovoriť mamke lebo sa kvôli tomu stále trápi a boji sa o mna. U psychologicky som už bola a aj mi to pomohlo ale teraz sa k nej už nedostanem (ako do Vianoc). Prepáčte ak to tu nepatrí a ďakujem za každú odpoveď.

Odpovede
Rovesnícky poradca Naťka odpovedá:
Dňa 16.12.2022 o 20:01

Ahoj, ďakujem, že si sa zdôverila práve na rovesníckej poradni. Určite to je miesto, kde je vhodné sa to pýtať. Vianoce nemusia byť iba príjemné sviatky, mnoho ľuďom môžu spôsobovať stres. Je skvelé, že s PPP bojuješ a chodenie k psychologičke je určite výborné rozhodnutie a krok vpred. Mrzí ma, že pre Teba obdobie sviatkov sprevádzajú nepríjemné pocity aké opisuješ, rozumiem, že v tomto období je ťažšie čeliť poruche príjmu potravy. Pamätaj si, že Tvoje obavy nie sú v skutočnosti Tvoje, ale plynú z choroby – poruchy príjmu potravy. Tvoje telo potrebuje jedlo, aby vedelo fungovať a je úplne normálne a v poriadku priberať a hlavne počas sviatkov. Viem, že to nie je jednoduché ale skús si nevyčítať to, že svojmu telu dávaš živiny, vitamíny a energiu, ktoré telo potrebuje. Neboj sa zdôveriť niekomu blízkemu alebo aj rodine. Komunikácia je základom pre získanie pochopenia aj keď viem, že je to náročné o tom hovoriť. Chápem, že sa cítiš zle, že sa o Teba Tvoja rodina bojí, ale je to prirodzené. Najhoršie je dusiť to v sebe a byť na problém sama. Aj v rámci Vianoc sa určite dajú robiť rôzne pohybove aktivity, ktoré Ti môžu pomôcť zmierniť stres. Nezabúdaj, že je dôležité ako sa stravuješ väčšinu času, nie raz do roka na pár dní. Verím, že sa Ti podarí prekonať problémy, o ktorých píšeš a Vianoce ti prinesú aj trochu radosti. Prajem Ti veľa odhodlania!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk