Otázka
Lukas sa pýta:
Dňa 25.12.2022 o 22:20

Ahojte, chcel by som sa zdôveriť s porblémom… mám 20 rokov študujem mám veľmi dobrých kamarátov a taktiež kamarátky jediné čo ma momentálne trápi je skúškové obdobie (niektoré skúšky sa nevydarili na prvý pokus (3 (sa vydarili a 4 zostávajú na január ( z toho 3 opravné) neviem či ich zváldnem učím sa cca 6 hodín denne, hoc som sa na každú z nich pripravoval od začiatku semestra niektoré sa nevydarili… viem že na VŠ Fx nie je katastrofa-základ je tú známku zlešiť minimálne na E-čko, ale je to veľmi demotivujúce (ak sa skúška nevydarí a je za tým kus práce, nechápem zápočtové testy problém nerobili (90% z nich bol na plný počet)… učím sa 5–6 dní v týždni viem že je to možno veľa ale ja potom nestíham… dnes a včera som si dal pauzu kedze sú vianoce ale po novom roku opäť škola… nevravím škola ma baví (až na 2 predmety)… ale ako som spomínal vyššie pri skúškovom období vedia niekotých ľudí podporiť frajery/frajerky… ale mňa moja ex opustila (dôvod neuviedla a ani ja ho nepoznám) od tej doby sa cítim nie veľmi najlepšie (začal som piť a fajčiť, pribral som cca 6 kg (ked som bol snou toto sa nedialo mna ten rozchod fakt zlomil) priatelia sa ma snazia podporiť, že som dobrý chalan veľmi milý a inteligentný (to vravia oni nezvyšujem si momentálne ego :D)… ale aj tak chýba mi moja polovička… hlavne teraz cez vianoce… väčšina mojich priatelov nie sú zadaný-sme spolužiaci/kamaráti tam to hasne. Mali ste máte podobný prolém? Ďakujem za odpovede, s pozdravom Lukas.

Odpovede
Ema, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 27.12.2022 o 19:36

Ahoj Lukáš, ďakujem, že si sa rozhodol zdôveriť sa práve nám. Chápem, že táto situácia nie je jednoduchá. Viem, že snažiť sa najviac ako dokážeš a stále nedosahovať výsledky, ktoré chceš je veľmi demotivujúce. Ale ako si sám povedal, nie je to katastrofa. Už len za to, že sa snažíš, by si mal byť na seba hrdý. Mysli na to, že skúškové nebude trvať večne a o pár týždňov to máš za sebou. Je dôležité, aby si to nevzdával, ale nezabúdaj, že potrebuješ aj oddych. Venovať čas štúdiu je fajn, ale nepreháňaj to. Niekedy je lepšie dať si pauzu, kľudne aj o niečo dlhšiu a robiť niečo, čo ťa baví. Pozrieť si film, niečo si prečítať, ísť sa poprechádzať. Budeš tak mať viac energie a čistejšiu hlavu a štúdium tak bude efektívnejšie. Spomínal si, že máš skvelých kamarátov a to je super. Dobrí priatelia častokrát dokážu nahradiť partnera. Pokús sa vychutnávať si čas, ktorý s nimi tráviš a neutápať sa v smútku. Kvalitný čas s kamarátmi je častokrát najlepší liek. Cigarety a alkohol však tvoj problém nevyriešia, rozumiem, že je to odreagovanie sa od reality, ale nie je to riešenie. Odreagovať sa vieme aj inými spôsobmi. Rozchod je nepríjemná záležitosť, no zlomené srdce dokáže vyliečiť len čas. Verím, že to nevzdáš a smútok aj stres opadnú čo najskôr a zvládneš aj zvyšné skúšky. Prajem veľa motivácie a sily.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk