Otázka
Laura sa pýta:
Dňa 30.12.2022 o 11:43

Ahojte. Som celkom introvertka a som rada sama. Mám rada svoju rodinu aj kamarátky ale nechcem s nimi byť proste celý deň celé prázdniny. Blízke kamarátky to aj rešpektujú ale rodičia mi vyčítajú, že som stále zavretá v izbe. Ako im to mám vysvetliť aby sme sa na tom stále nehádali? Je to vždy to isté každé dlhšie voľno keď je cela rodina dlhší čas doma.

Odpovede
Rovesnícky poradca Adam odpovedá:
Dňa 30.12.2022 o 19:40

Ahoj Laura, ďakujem, že si sa obrátila na Rovesnícku poradňu. Podľa toho, čo píšeš, rozumiem, že je pre teba, ako introvertku, celkom prirodzené tráviť viac času osamote. Nie je to žiadna zvláštnosť, mnohí z nás si pre svoju povahu predstavujú prežitie sviatkov v pohodlí svojho domova a v súkromí. Je veľmi dobré, že sa poznáš a vieš, čo je pre teba vyhovujúce. Píšeš, že sa snažíš svoje počínanie vysvetliť rodičom, čo môže byť niekedy výzvou. Myslím, že by Ti mohlo pomôcť, keby sa pokúsila pri komunikácii s nimi zdôrazniť, že vidíš príčiny svojho správania v svojej introverzii a že je pre teba skutočne prospešné tráviť čas sama so sebou. Verím, že pre Teba nebude ťažké vysvetliť blízkym tieto dôvody, lebo Ty sama ich zjavne dobre chápeš. Na prvom mieste predsa ostáva Tvoj komfort a spokojnosť. Želám Ti, aby sa Ti podarilo tvojmu problému čeliť, máš k tomu určite dobre našliapnuté.

Rovesnícka poradkyňa Miška odpovedá:
Dňa 30.12.2022 o 19:39

Ahoj Laura, ďakujem, že si sa rozhodla obrátiť na rovesnícku poradňu. Mrzí ma, že si niečím takým prechádzaš. Komunikácia je avšak najdôležitejším kľúčom vo vzťahoch či už rodinných alebo priateľských. Je dôležité svojim blízkym vysvetliť, že potrebuješ čas pre seba aby si sa neskôr vedela naplno venovať im. Pre každého znamená pojem „dobíjanie sociálnej batérie“ niečo iné, sme predsa ľudia a je to úplne prirodzené sa navzájom od seba líšiť. Všetci sme iný a to nás robí jedinečnými, ale niekedy je to zdrojom konfliktu. Hlavne im nezabudni pripomenúť, že tento čas, ktorý potrebuješ neznamená, že ich nemáš rada, pretože v týchto situáciách dochádza často k nedorozumeniu. Prajem ti veľa síl a držím ti palce!

Rovesnícka poradkyňa Saška odpovedá:
Dňa 30.12.2022 o 19:38

Ahoj Laura, ďakujem, že si napísala práve do rovesníckej poradne. Chápem, že je pre Teba náročné vysvetliť Tvojim blízkym Tvoju predstavu o trávení voľného času. Niekedy si ľudia mylne interpretujú správanie ľudí s introvertnou povahou ako nezáujem prípadne konflikt. Tak ako vždy aj tu je najdôležitejšia úprimná komunikácia. Skúste sa o tom porozprávať a dohodnúť sa na nejakom kompromise. Pokús sa vysvetliť svoju situáciu a zároveň si vypočuj ich pohľad, vnímanie a argumenty. Možno presne dôjdete k záveru, že je to nedorozumenie a nastavíte si pravidlá, ktoré budú vyhovovať obom stranám. Držím Ti palce a určite to zvládneš!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk