Otázka
Ema sa pýta:
Dňa 01.01.2023 o 01:14

Ahojte, ani neviem ako to sformulovať. Celý svoj život som sa považovala za extroverta. Rada som spoznávala nových ľudí, mala som veľa „kamarátov“ (boli to skôr len ľudia ktorých som poznala, nie ozajstný kamaráti) a postupom času si na sebe všímam presný opak. Je bežné aby sa extrovert stal introvertom? Mám priateľa už skoro rok a príde mi, že som za tu dobu prišla o viacero kamarátov. Nie preto, že som sa s nimi nechcela stretávať, alebo že by som na nich nemala kvôli priateľovi čas, skôr to vnímam opačne. Mám pocit, že mám len jeho a iného kamaráta nemám. Rada by som to zmenila, pretože viem, že nie je dobré sa upnut na jedného človeka. Stále rada spoznávam nových ľudí, no neviem ako momentálne na to. Prosím neradte mi krúžky alebo podobné veci, pretože mi príde, že na to počas školy nemám čas. Rada by som si našla nových priateľov, ktorí by boli ozajstni, nie len taký na oko. Moji rovesníci chodia kade tade a keď môj priateľ nemôže, ja sedím doma, pretože nemám s kým iným ísť. Nerada sa rozprávam s ľuďmi ktorých nepoznám, nedokážem sa im otvoriť pokiaľ sa nezoznamime, takisto sa vyhýbam kontaktu s ľuďmi napríklad v obchode, kde radšej idem na samoobsluhu. Prosím, poraďte mi. Ďakujem

Odpovede
Ľubomíra, Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 02.01.2023 o 19:25

Ahoj Ema. Som rada že si sa nám zdôverila. Je úplne v poriadku, že sa človek počas života mení, aj to že sa novým ľuďom nevieš otvoriť. Skús sa o tomto porozprávať aj s priateľom, povedz mu ako sa cítiš. Môžeš si nájsť kamarátov aj medzi jeho kamarátmi. Môžeš skúsiť na hľadanie kamarátov aj sociálne siete. Tiež by si sa mohla skúsiť “prekonávať“, naschvál chodiť za ľuďmi ako napríklad v tom obchode, namiesto samoobslužnej pokladne choď do tej normálnej, a tak podobne. Neponáhľaj sa daj tomu čas. Chápem že to nie je ľahké. Je to ťažká cesta no ak sa prekonáš, verím že sa budeš sama oveľa lepšie cítiť.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk