Otázka
Sima sa pýta:
Dňa 03.01.2023 o 15:58

Prihlasky na SŠ si mame podat niekedy do februara a ja stale neviem kam mam ist. Ci stredna odborna, gymnazium alebo co. Vedeli by ste mi poradit?

Odpovede
Žofka, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 03.01.2023 o 19:20

Ahoj Sima, som rada, že si sa rozhodla napísať nám. Výber strednej školy je prvé dôležité rozhodnutie, ktoré musíme urobiť. Aj keď je dôležité vybrať si školu, ktorá pre teba bude najlepšia, netreba zabudnúť na to, že všetko sa mení. Častokrát sa stáva, že ľudia idú úplne iným smerom ako pôvodne plánovali. A to platí aj pre školy. Nie vždy robíme to, čo sme študovali. Nejakú si ale vybrať treba preto je dobre zamyslieť sa nad tým, ktorá škola by sa ti páčila najviac. Môže to byť ťažké a preto odporúčam spísať si list s pre a proti. Taktiež ti odporúčam poradiť sa so školským psychológom, alebo výchovným poradcom, ktorý si s tebou prejde tvoje záujmy a silné stránky a spolu prídete na najlepšie riešenie. Ak máš nejakých starších kamarátov/súro­dencov, určite sa o tom skús porozprávať aj s nimi, zistiť, podľa čoho si školu vybrali oni a či sú so svojím výberom spokojní. Tiež sa môžeš zúčastniť dňa otvorených dverí na rôznych školách, zistiť si o nich nejaké informácie a uvidíš, čo ťa najviac zaujme. Ak máš určitý predmet, ktorý ťa baví, môžeš sa naňho zamerať aj na strednej škole. Napríklad, ak máš rada matematiku, môžeš si vybrať obchodnú akadémiu, alebo ak ťa baví biológia, môžeš ísť na zdravotnú. Ak však vôbec nevieš, čo by si chcela robiť, všeobecné gymnázium ti dá rozhľad z každého predmetu. Bilingválne gymnázium je takisto skvelá možnosť, kde získaš poznatky nie len z mnohých predmetov, no popritom sa naučíš aj plynule rozprávať v cudzom jazyku, čo sa v dnešnej dobe zíde. Ak by sa predsa len stalo, že škola ti nesadne je tu aj možnosť prestupu. Pevne dúfam, že si vyberieš správne a na škole budeš spokojná!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk