Otázka
Paulínka sa pýta:
Dňa 20.01.2023 o 20:34

Ahojte, mám 17 rokov chodím na 3 tretí ročník SŠ s rodičmi nemám veľmi dobrý vzťah (načo som pomerne zvyknutá a preto sa chcem od 18nastich presťahovať) ale oveľa ma mrzí vzťah so starými s rodičmi s ktorými som mala pekný vzťah ale v poslednej dobe sa mi zdá že aj tam vzťah dosť slabne:( neviem prečo nie som k nim nejako drzá a ani arogantná robím pre nich maximum pomáham im nakoľko oni dvaja sú už pomerne staršieho veku (každý z nich má už 80 r.) Doteraz sa mi vzťah s nimi zdal celkom v pohode vedeli sme sa porozprávať o hocicom bola som k ním otvorená viac ako k mojím rodičom… Ale napríklad posledného pol roka to dosť krahne:(( môže to byť ich pribúdajúcim vekom? Často zabúdajú napríklad minule som upiekla kurča ( vcelku) a nie rezne ako zvyčajne… Na to sa ma pýtali že prečo celé? Prečo nie rezne? Na to som im odpovedala že chcem skúšať aj iné jedlá a neboli s tým vôbec spokojný, nepáčia sa im moje názory (ohľadom politiky:D), keď chcú aby som im dačo priniesla z lekárne povedia čo ešte aj obrázok si vyhladam ci sú to presne tie lieky vraj sú keď donesiem všetko je zle, keď nakupim potraviny aj to je zlé vraj si peniaze nechávam lebo donesiem málo ( keď mi dajú 20€ na nákup zahrnujuci potraviny, drogériu a lieky) tak to je už pomaly 30–40€ ale aj tak tomu neveria:( neviem ako sa tým nám vyrovnať ako čerešnička na torte je to že sa mi ťažšie učí do školy a niekedy tie známky nevyhovujú im predstavám… Ale ja s Do toho dávam maximum, som podľa nich tučná mám 70 kg a 174 čo je podľa mňa relatívne ok ale im to vadí… Oni nie sú pri tom žiadne modely… Neviem čo mám robiť… Môžete mi dajako poradiť?

Odpovede
Posgym odpovedá:
Dňa 01.06.2023 o 08:46

Ahoj Som rada,že píšeš . Najlepšie by bolo sa v prvom rade skúsiť porozprávať a rodičmi a pokúsiť sa zlepšiť váš vzťah a komunikáciu medzi sebou. Mohli by ste viac času spolu tráviť. Oni sú jediní ľudia z rodiny, ktorý ti tu zostanú navždy a stále pomôžu. Vedia ti tak isto pomôcť aj s problémom so starými rodičmi, keďže ich lepšie poznajú a vedia, že ako na nich. Ak sa ti nepodarí porozprávať s nimi osobne , tak skús im napísať list alebo inou formou . Prajem pekný deň.

Nikol, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 23.01.2023 o 19:19

Ahoj, Paulínka, ďakujem, že si napísala do Rovesníckej poradne. Z tvojich slov je zjavné, že ti záleží na starých rodičoch a na tom, akým smerom sa uberá váš vzťah. Rôzne názory medzi ľuďmi sú niečím, čomu sa nevyhneme ani v rámci rodiny, no je to zároveň niečo (samozrejme, pokiaľ sa nejedná o závažné témy), s čím sa pri správnej dávke rešpektu dá fungovať. Zmeny vo vašom vzťahu môžu byť spôsobené aj vekom tvojich starých rodičov. Ľudia v ich veku majú svoje zabehané koľaje a častokrát sa im zmeny nepáčia. Nedovoľte však, aby sa takéto maličkosti stavali do cesty vášho, predtým pekného, vzťahu. Napríklad čo sa týka známok, učíš sa pre seba, nie pre nich, a pokiaľ si zdravá a cítiš sa vo svojom tele dobre, nikto nemá právo rozkazovať ti, ako máš vyzerať. Problémy s nakupovaním môžeš vyriešiť tak, že im zakaždým budeš domov nosiť bloček. Kľúčom k riešeniu tvojej situácie je však hlavne komunikácia. Pokús sa starým rodičom rozvážne vysvetliť, čo ťa trápi. Držím ti palce, aby sa vám podarilo nájsť spoločné riešenie čo najskôr.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk