Otázka
N sa pýta:
Dňa 27.01.2023 o 20:08

Dobrý večer čo mám robiť keď sa nemám s kým baviť pretože všetci moji kamoši si nasli iných a rodicia majú so mnou vždy problém a nič im nie je dobre a v skole ani nehovorím. A už ma nebaví sa baviť sama so sebou :(

Odpovede
Viki odpovedá:
Dňa 27.01.2023 o 22:05

ahojj,mozes napisat aj na moj ig-urfav_viktorien. moznoze si k sebe najdeme cestu a mozme sa bavit aspon online?

Saška Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 27.01.2023 o 20:38

Ahoj, ďakujem, že sa ozývaš práve do rovesníckej poradne. Človek je tvor spoločenský a tak je prirodzene príjemné byť v spoločnosti ľudí. ? Chápem, že keď si sama, môžeš sa cítiť osamelá. Obzvlášť keď majú Tvoji kamaráti iný program alebo sa bavia s inými ľuďmi. Je super stále rozširovať okruh svojich kamarátov a spoznávať nových ľudí – napríklad v škole, pri nejakom hobby, pri dobrovoľníckych aktivitách alebo aj v rodine či susedstve. Okrem toho je však určite dôležité naučiť sa tráviť čas aj „iba“ sama so sebou. Môžeš vyskúšať robiť aktivity, na ktoré si doteraz nemala čas alebo si nájsť nejaké nové hobby. Tvoj vzťah s rodičmi ma mrzí, ale aj na tom sa dá určite pracovať. Pokojne môžete využiť voľný čas napríklad na úprimný rozhovor alebo rodinný program – výlet, hranie spoločenských hier, pozeranie filmu… Skús im vysvetliť čo Ti na ich správaní ubližuje a naopak aj pochopiť (a vyjadriť pochopenie) k ich rozmýšľaniu. Veľmi Ti držím palce!

Adam Rovesnícky poradca odpovedá:
Dňa 27.01.2023 o 20:38

Ahoj, ďakujem, že si sa rozhodla obrátiť na Rovesnícku poradňu. Ako píšeš, robí Ti starosti pocit, že nie je nikto, s kým by si sa mohla rozprávať. Aj keď občasná samota a čas pre seba môžu byť veľmi dôležité, ak začínaš tento stav považovať za nepríjemný je oceneniahodné podstúpiť kroky na jeho zlepšenie, čo sa Ti aj nesporne darí, minimálne touto správou. Ak teda u Teba existuje vôľa nájsť si priateľov na komunikáciu, navrhoval by som, aby si sa chytila všetkých príležitostí, ktoré Ti Tvoje prostredie ponúka – môžeš obnoviť kontakty s ľuďmi, ktorých si dlho nevidela; nadviazať rozhovor s tými, ktorých si ešte nestihla spoznať, aj keď ich často stretávaš alebo podstúpiť odvážnejší krok, vyjsť s komfortnej zóny a hľadať nové známosti za hranicou svojich bežných sociálnych skupín. Obdobia zvýšených pocitov osamelosti sú , zdá sa, normálnou ľudskou skúsenosťou. Okrem pocitov skľúčenosti však môžu priniesť aj príležitosť lepšie poznať samého seba, či reflektovať nad doterajšou sieťou vzťahov. Ak však máš záujem opäť oživiť svoje vzťahy, som presvedčený, že sa Ti v tom podarí uspieť. Prajem Ti, aby si zo svojej súčasnej situácie načerpala sily a osobnostne sa rozvinula a aby si sa poľahky vrátila do stavu, ktorý považuješ za príjemnejší.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk