Otázka
Zdenka sa pýta:
Dňa 09.02.2023 o 20:32

Ahojte, čo mám robiť keď nemám priateľov a nemám sa komu zdôveriť. Cítim sa kvôli tomu dosť opustená. Tí, ktorí máte taký problém, ako to riešite? Ďakujem

Odpovede
Adam Rovesnícky poradca odpovedá:
Dňa 10.02.2023 o 19:32

Ahoj, Zdenka. Ďakujem, že si sa rozhodla obrátiť na Rovesnícku poradňu. Je mi ľúto, že prežívaš pocity opustenosti. Chcem ťa však uistiť, že táto situácia nie je nezvratná. Jednou možnosťou je, ako vo svojej reakcii píše Sanela, skúsiť si nájsť priateľov v záujmových krúžkoch alebo pri aktivitách, ktoré súvisia s tvojimi záľubami. Kedykoľvek, keď sa rozhodneš vstúpiť do novej sociálnej skupiny, otvárajú sa Ti možnosti na nové priateľstvá. Myslím, že vždy stojí za uváženie aj obzrieť sa za svojimi starými priateľmi alebo známymi, s ktorými už nie sme v častom kontakte. Spoločná minulosť je tmelom, ktorý vytvára priestor pre väčšiu dôveru a je vždy komfortnejšie obrátiť sa na niekoho, koho už poznáme. Ak máš možnosť prekonzultovať svoje ťažkosti s niekým blízkym, mohlo by Ti prospieť, keby si túto možnosť využila. Aj keď nejde práve o rovesníka, vždy je príjemne byť niekým vypočutý a získať povzbudenie či radu. Nakoniec, na hľadanie nových priateľstiev, či oživenie tých zabudnutých sa dá pozerať ako na vzrušujúci proces, na veselú aktivitu, pri ktorej odhalíme nové vlastnosti samých seba. Nahlosť Tvojej situácie môže Tvoju perspektívu naň ovplyvniť, ale aj tak by som Ti rád navrhol, aby si sa naň pozerala s úsmevom – to môže zo stresujúcej situácie urobiť materiál pre budúce pekné spomienky. Verím, že riešenie svojej situácie máš už na dosah, svoj aktívny prístup k svojmu problému vyjadruješ už Tvojou správou v Rovesníckej poradni. Prajem Ti, aby tvoje nepríjemnosti pominuli a tvoj pocit osamelosti povolil v čo najkratšom čase.

Sanela odpovedá:
Dňa 10.02.2023 o 10:38

Ahoj Zdenka, mrzí ma, čo prežívaš. Ak si chceš nájsť priateľov, skús sa zapojiť do záujmových krúžkov podľa toho, čo ťa baví. Je ľahšie nájsť si priateľov v okruhu ľudí, ktorí majú podobné záujmy ako ty. Netreba sa báť, žijeme len raz.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk