Otázka
Julka sa pýta:
Dňa 09.02.2023 o 20:34

Ahojte, v poslednej dobe sa všetko zmenilo. S rodičmi si už vôbec nerozumiem a trápi ma to. Kričia a dávajú mi všetko za vinu. Trápim sa. Nie som šťastná, ako predtým. Nemám sa rada. Prosím. poraďte, nemám sa s kým porozprávať.

Odpovede
Miška Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 10.02.2023 o 17:55

Ahoj Julka, vážim si, že si nám napísala do Rovesníckej poradne. Je mi ľúto, že si prechádzaš touto náročnou situáciou. Ak sa doma necítime šťastne, bezpečne a pohodlne, tak to má na našu psychiku veľký dopad. Na vzťahoch s rodičmi treba pracovať ako na všetkých vzťahoch a hrá tu dôležitú rolu komunikácia. Navrhujem ti, skúsiť vyjadriť svoje emócie a myšlienky svojim rodičom a stanoviť si pri tejto konverzácií bezpečné prostredie, v ktorom môžu obe strany asertívne vyjadriť svoj názor. Je dôležité aby ste na seba nezačali útočiť, na konci konverzácie by ste totižto mali dôjsť na spoločné riešenie. Je mi ľúto, že táto situácia ovplyvňuje aj tvoj blahobyt, no vlastné šťastie musíš nájsť najprv sama v sebe. Je to náročný proces, v ktorom sa avšak môžeš o sebe veľa naučiť. Odporúčam ti, skúsiť nájsť radosť v menších veciach a tráviť svoj čas niečím, čo ťa baví (napr. začať rozvíjať svoje hobby, tráviť čas s priateľmi…). Postupom času to začne byť ľahšie hľadať šťastie i v menej šťastných situáciách. Ak by si potrebovala pomoc pri riešení tejto situácie tak neváhaj obrátiť sa na našu Linku detskej dôvery na čísle 0907401649, na e-mailovej adrese odkazy@linkadeti.sk alebo prostredníctvom skypu (linkadeti). Nestrácaj nádej, držím ti palce a zostaň silná.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk