Otázka
Marianka sa pýta:
Dňa 16.03.2023 o 22:39

Zdravím, chcela by som sa poradiť. Po traumatizujúcom zážitku pár týždňov dozadu sa stále nedokážem sústrediť na učenie, školu a dokonca niekedy ani nevnímam niektoré situácie okolo mňa. Niekoľko krát ma už skoro zrazil vlak, auto.. Skúšala som danú situáciu riešiť aj so psychológom, no ten mi nedokázal, respektíve nemal ochotu pomôcť. To je dôvod, prečo som uzavrela na psychológov. Posledné obdobie mám hroznú chuť sa zabiť a často si ubližujem, pretože nevidím inú cestu. Tak ako aj teraz, keď je to hrozne ťažké som siahla na sklo a ublížila som si, no aj napriek tomu, aj keď mi to teraz trochu krváca vám píšem, pretože neviem ako ďalej.

Odpovede
Saška Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 17.03.2023 o 19:13

Ahoj Marianka, ďakujem, že si sa so svojím trápením zdôverila práve v rovesníckej poradni. To čo popisuješ, pre Teba musí byť určite veľmi nepríjemné. Mrzí ma Tvoj traumatický zážitok, no zároveň obdivujem Tvoju snahu riešiť problém. Veľmi správne si vyhľadala odbornú pomoc. Pokojne sa ozvi aj k nám na Linku Detskej Dôvery, či už prostredníctvom telefónu 0907 401 749, emailu odkazy@linkadeti.sk, skypu Skype name: linkadeti, alebo online chatu na stránke. Nie každý psychológ alebo psychologička Ti musí sadnúť a je normálne ho alebo ju zmeniť. Každý človek je individuálny a preto ani nie je možné, aby každému vyhovoval rovnaký prístup. Určite ale nezanevri na odborníkov, pretože na takéto situácie by človek nikdy nemal byť sám. Veľmi Ti držím palce a prajem veľa síl v tomto náročnom období.

Miška Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 17.03.2023 o 19:12

Ahoj Marianka, ďakujem, že si sa rozhodla obrátiť sa práve na našu poradňu. Tvoja situácia je veľmi náročná a je mi ľúto, že sa musíš vyrovnávať s vecami, o ktorých sem píšeš. Hovorí sa, že ťažké situácie nás robia silnejšími, ale určite ti odporúčam vyhľadať pomoc alebo niekoho blízkeho, pretože nikto by si niečím takýmto nemal prechádzať sám. Chápem, že je to náročné, ale skús sa ozvať niekomu, komu dôveruješ a kto ti môže pomôcť, či už je to rodič, učiteľ, súrodenec, kamarát alebo iný psychológ. Je mi ľúto, že máš takúto prvú skúsenosť so psychológom, no niekedy musíme hľadať a skúšať nájsť toho správneho psychológa alebo starostlivosť, ktorá nám vyhovuje. Viem, že táto prvá skúsenosť je odstrašujúca ale psychológovia sú tu na to, aby nám pomohli. Odporúčam ti aj obrátiť sa na našu linku detskej dôvery skrze telefón 0907 401 749, prostredníctvom e-mailu na odkazy@linkadeti.sk, Skype: linkadeti alebo online chatu priamo na tejto stránke. Skús sa taktiež počas ťažkých chvíľ venovať aktivitám, ktoré ťa bavia a napĺňajú (kreslenie, písanie, počúvanie hudby, tanec…), niekedy nám to môže pomôcť prísť na iné myšlienky. Držím Ti palce a zostaň silná.

Naťka Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 17.03.2023 o 18:58

Ahoj Marianka. Ďakujem že si napísala práve nám. Situácia v ktorej si nie je vôbec jednoduchá a chápem že teraz nevidíš žiadne východisko. Myslím že hlavné je aby si sa o svojich aktuálnych myšlienkach a pocitoch porozprávala možno nie s psychológom ale s osobou ktorá je ti blízka a vie ťa pochopiť. Nemusí to byť práve odborník, može to byť brat, sestra, rodič, kamarát, niekto z rodiny s kým sa cítiš komfortne. Nemôžeš byť hlavne ticho. O tomto sa musíš s niekým porozprávať. Viem že sa cítiš “pod psa” ale nič nie je také hrozné aby sa to nedalo napraviť. Skús si v hlave povedať pre čo všetko chceš žiť. Určite je toho plno. Máš určite priatelov a rodinu, nejaké koníčky a to čo v živote robíš najradšej a miluješ. Zameraj sa na to čo ťa robí šťastnou a zamestnaj sa tým. A uvidíš časom zistíš že tvoje rozhodnutie neublížiť si malo zmysel. Je toľko ľudí ktorí by chceli žiť a sú nevyliečitelne chorí a dúfajú v zázrak. Tvojim zázrakom môže byť práve rozhodnutie zmeniť to ako vnímaš momentálne svet. Skús počúvnuť moje rady. Skús si pustiť dobrú hudbu a len tak sa nechať unášať jej tónmi, zači maľovat, čítať poéziu, čítaj knihy, pozeraj zábavné filmy ktoré ti dvihnú náladu. Hlavne nerob nič náhle a dávaj pozor na svoje zdravie. Prajem veľa síl a prosím dávaj na seba pozor.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk