Otázka
Brianna sa pýta:
Dňa 02.05.2023 o 12:31

Ahoj, neviem, čo mám robiť. Nemám žiadnych kamarátov a veľmi ma to trápi. Mám 12 rokov a v živote som nemala žiadnu kamarátku. Nikto sa so mnou nebavil, neprisadol si na obede, nehrala som sa s ostatnými, nebola som na prespávačke ani na oslave narodenín. Teraz ma trápi, že sa cítim veľmi osamelo. S rodinou mám veľmi dobrý vzťah, ale niekedy mám proste pocit, že by som chcela mať kamošku, niekoho, s kým by som sa mohla porozprávať, ísť von… každý deň mám krúžok, ale nikto sa so mnou nebaví. Neodvážim sa niekoho osloviť, bojím sa.. v spoločnosti iných detí som viac tichá, nezapájam sa do rozhovorov, pretože mám veľmi malé sebavedomie. Nikto si ma nevšimne, všetci sa bavia len medzi sebou… Naopak, rozprávam sa s učiteľmi, s dospelými sa viem uvoľniť a správať sa normálne, nie som stiahnutá do seba a veľa z nich aj vraví, že mám veľmi zaujímavú osobnosť a dobre sa so mnou rozpráva. Ale v hlave mám blok, nedokážem sa rozprávať s ostatnými deťmi, pretože keď som mala 8 – 10 tak ma dievčatá v mojej triede šikanovali. A zároveň naozaj túžim poznať nejaké dievča v mojom veku, ktoré by stálo o to sa so mnou baviť. Čo mám robiť? Rodičia mi hovoria, že na strednej si nájdem kamarátku, ale ja sa cítim osamelo teraz. Ako sa mám niekomu prihovoriť? Alebo čo iné mám urobiť? ?

Odpovede
Ema, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 02.05.2023 o 19:19

Ahoj Brianna. Vážim si, že si sa na nás obrátila. Mrzí ma, že sa nachádzaš v takejto situácii, viem, že je ťažké nemať kamarátov rovesníkov. Verím, že po skúsenostiach z minulosti sa bojíš iniciovať nejaký kontakt. Určite ťa však povzbudzujem k tomu, aby si sa na to odhodlala. Skús sa prihovoriť nejakej spolužiačke, alebo si prisadni k niekomu na obede. Možno sú v triede ľudia, ktorí ťa považujú za zaujímavú a radi by sa s tebou bavili, ale tiež sa boja osloviť ťa ako prví. Je super, že máš aj voľnočasové aktivity a teda tráviš poobedia medzi svojimi rovesníkmi. Skús sa aj tam zapojiť do nejakého rozhovoru. Prvý krok je vždy najhorší a ja verím tomu, že to potom pôjde ľahšie a ľahšie. Budem ti držať palce, aby sa to podarilo.

Veronika, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 02.05.2023 o 19:11

Ahoj Brianna, Som rada, že si sa na nás obrátila so svojim problémom. Verím, že táto situácia je pre teba veľmi náročná. My ľudia máme často pocit, že potrebujeme niekam patriť. Preto sa niekedy môžme cítiť osamelo ak niekde nezapadame. Nie je to však dôvod nesnažiť sa ďalej. Možno si ešte nenarazila na správny kolektív dievčat alebo si nespoznala niekoho kto ti úplne sadol a to je úplne v poriadku. Verím, že to môže byť veľmi osamelé, ale ako povedali tvoji rodičia, je to len otázka času kedy si niekoho takého nájdeš. Nezúfaj a buď odvážna. Rozumiem, že to môže byť stresujúce a hlavne po tvojich minulých skúsenostiach, ale vyskúšaj sa niekomu prihovoriť aj keď po malých krôčikoch. Niekomu kto ti je sympaticky a vieš, že máte spoločné záujmy. Strach nás veľakrát drží pred mnohými úžasnými skúsenosťami. Som rada, že sa máš na koho obrátiť v rámci svojej rodiny a máš podporu, ktorú všetci potrebujeme. Budem ti držať palce v hľadaní priateľstiev.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk