Otázka
Anonymný autor sa pýta:
Dňa 13.05.2023 o 14:51

Ahojte, mám dosť závažný „problém“ (nejde o život je to celkom závažné rozhodnutie:D ) ide o to že študujem VŠ som prvák, v prvom semestri som dal všetky zápočty, predmety skúšky ( zápočty na prvý krát napísané, skúšky tam to trošku zaskobrtalo ale zvládol som nakoniec všetky). Ide o to že v druhom semestri to bolo o niečo horšie, trošku sa zmenila situácia bol som nútený nájsť si brigádu (v prvom semestri som nebrigadoval) drvivú väčšinu zapoctov som bol nútený opravovať, prešiel som ich niektoré úplne ľahúčko niektoré s maximálne odratymi ušami. Ide o to že som v polovici skúškového obdobia a ja už pomaly ale iste začínam balancovat či v škole pokračovať (alebo aspoň v aktuálnom odbore, táto škola má natoľko ubíja nakoľko bola môj sen ale k niektorým predmetom mám dosť neskutočný odpor. Študujem ekonomiku, nemal som problém s týmito predmetmi na SŠ ale teraz rozmýšľam či sa vôbec s týmto (aj keď ho vystudujem) odbornom uplatnim. Nemám v rodine žiadneho ekonóma, známeho čo vyštudoval ekonómiu a ani nikoho kto vedie firmu (nemám známosť). Som ako ihla v kope sena :). Ide o to že na škole sú predmety s ktorými sa doslova trápim niektoré (hlavne tie čo sú statnicove ma veľmi bavia). Ale tie omackove vobec (ale sú povinne stanovené:(, takže ich musím doštudovať). Na škole nemám protekciu a uplácať nikoho nebudem (nakoniec sa mi to môže vypomstiť, nakoniec predstava že by som prešiel načierno ma dehonestuje chcem byť na rovnakej vlne ako ostatný študenti.) Polovicu predmetov mám hotových keď sa zadarí snáď do mája mám všetko. S predmetmi ktoré mám spravene mám celkom pekné známky A-C. Ale aj tak:'( sú predmety (nemenované), ktoré nie a nie prejsť bojím sa že ich budem musieť prenášať čo silou mocou nechcem ale asi nič iné nezostáva::(. Ako nádej umiera posledná ale na tie predmety sa neviem lepšie pripraviť, nie rozhodol som sa že sa ani viac učiť na ne nebudem -odnasam si z nich len sklamanie, pilne som sa im venoval cez semester ale aj tak nie a nie . Rozmýšľam nad zmenou školy (prihlášky sa teraz už podávať nedajú ale rozmýšľam že si podám na inú školu budúci rok. Lebo toto je jedna veľká tyrania. Väčšina z mojich spolužiakov už má skúšky spravne ja som v polovici. Je to strašné cítim sa beznádejne. Neviem čo robiť ďalej. Máte nejaké rady, poprípade ste boli v rovnakej situácii ako ste to riešili?

Odpovede
Kristína odpovedá:
Dňa 25.06.2023 o 20:08

Ahoj, ja nastupujem na výšku až budúci rok, ale ak by si veľmi uvažoval nad prestupom, poznám jedno dievča, čo prestúpilo z ekonomiky na európske štúdia alebo tak nejako sa to volá a je veľmi spokojná :) taktiež bola na erazme v Taliansku, tam sa jej veľmi páčilo, možno by bolo fajn pokúsiť sa o to? Každopádne, určite nie si menej ako ostatní študenti, každý má silné stránky ale aj isté slabiny a je úplne pochopiteľné, že vo veciach, ktoré nás až tak nenapĺňajú, nebudeme podávať špičkové výkony. Držím ti palce!

Lenka, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 18.05.2023 o 20:09

Ahoj. Ďakujem, že si sa zveril v rovesníckej poradni. Z tvojej správy cítim neistotu a beznádej, ktorá pramení z toho, že porovnávaš svoje aktuálne výkony s tými predchádzajúcimi a s výkonmi Tvojich spolužiakov. V úvode však píšeš, že sa Tvoja situácia zmenila, pretože brigáduješ. Z toho vyplýva, že máš na učenie menej času. Aj to môže byť dôvod Tvojich zhoršených hodnotení. V každom prípade je dobré urobiť si časový plán. Naplánovať si, kedy sa budeš učiť, kedy budeš v práci a nezabúdaj si naplánovať aj čas pre seba a dbaj na to, aby si tento plán dodržiaval. Čo sa týka predmetov, ktoré ťa nebavia, ako sám hovoríš je to povinne stanovené a musíš sa tým prebojovať. Mohlo by ti pomôcť napríklad aj to, že sa ich budeš učiť s niekým iným. Inak veľa záleží aj na tvojom psychickom nastavení pri týchto predmetoch. Pri príprave na tieto skúšky zaujmi hlavne pozitívny postoj (to zvládnem, to dám, ja sa to dokážem naučiť). Ďalej píšeš, že zvažuješ ukončenie štúdia. Nespravená skúška na prvý krát, či prenesený predmet nie sú žiadna hanba (aj mne sa to stalo). Niektorí to dokonca robia zámerne. Máš aj možnosť prerušiť štúdium na nejaké obdobie. Ak sa však rozhodneš štúdium ukončiť, vedz, že prihlásiť sa na VŠ štúdium môžeš znova kedykoľvek. Myslím si, že by ti pomohlo, keby si sa o tom s niekým porozprával. Skús si zistiť či na Tvojej VŠ/univerzite funguje niečo také ako je napríklad Buddy program. Držím Ti palce a prajem Ti veľa šťastia.

Anonymný autor odpovedá:
Dňa 13.05.2023 o 14:56

Plus viem že sa nemám porovnávať ale niektorí študenti sú na tom lepšie ako ja cítim sa pri nich často ako 0. Už ma niektorí prehovárali aby som išiel… Neviem sa rozhodnúť vôbec absolútne. Nechcem spraviť niečo čo budem ľutovať – skončím školu neuplatním sa, nebudem mať skoluyneviem si ísť predstaviť ísť pracovať zatiaľ, alebo skončím na praskach. Čo mám spraviť neviem

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk