Otázka
Robo sa pýta:
Dňa 03.06.2023 o 16:23

Dobrý den. Mam 13 rokov a v poslednej dobe začínam strácať motiváciu. Nič sa mi nedarí, napr. som sa učil na test 2 hod a itak som z neho dostal 2. Nie žeby 2 bola zlá známka ale moja mama okrem 1 žiadne známky nechce vidieť. Chodím aj na hokej a minulu sezónu som bol namotivovaný chcel som chodit na tréningy doma som cvičil na tréningu som sa snažil. Lenže teraz začala letna príprava a ja sa doma nedokážem poriadne prinútit ku cvičeniu a niekedy nemam vôbec chuť isť na tréning hoci ma ten šport moc baví. Teraz prichádzaju písomky a aj ked sa už konečne prinútim učiť po 10min prestanem lebo už nedokážem pokračovať. Na vysvečku mi vychadzaju aj dvojky a moja mama na mňa furt tlačí niekedy mi s toho ide vybuchnúť hlava. To su jedne z mála prikladov čo sa mi deju. Niekedy chcem proste vypnuť hlavu ale nejde to. Rodičia si myslia že som lenivý možno som alebo ja neviem čo sa zo mnou deje. Viem že môj problem v porovnaní s iními problémami čo tu deti píšu je nič ale potreboval som to niekde vyventilovať.

Poradíte mi prosím. ďakujem

Odpovede
Veronika, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 06.06.2023 o 20:15

Ahoj Robo, Som rada, že si sa na nás obrátil so svojim problémom. Verím, že táto situácia je pre teba ťažká bez ohľadu na problémy iných. Občas sa mám všetkým stáva, že stratíme motiváciu a chuť robiť veci, ktoré nás doteraz bavili. Tento stav však netrvá večne. Niekdy stačí poriadne si oddýchnuť a nebyť na seba tvrdý. Viem, že to nie je také ľahké, ale predsa je to možné. Vyskúšaj ísť niekam do prírody na prechádzku alebo stráv nejaký čas so svojimi priateľmi. Aj takéto maličkosti nám niekedy vedia pomôcť. Pri najmenšom aspoň prísť na iné myšlienky. S motiváciou často pomáha, keď si uvedomíš ako ďaleko si už zašiel a aké skvelé úspechy už máš za sebou, ale aj pred sebou. Verím, že tlak zo strany rodičov v tejto situácii tiež neprospieva. Je však dôležité, že si uvedomuješ, že si do toho dal všetko čo bolo v tvojich silách. A tvoje výsledky sú stále výborne, takže sa nemusíš ničoho obávať. Budem ti držať palce a dúfam, že sa ti všetka tvoja motivácia čoskoro vráti.

Ema, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 06.06.2023 o 19:45

Ahoj Robo, ďakujem, že si sa na nás obrátil. Viem, že niekedy je veľmi ťažké nájsť motiváciu niečo robiť. Všetci máme občas obdobie, kedy sa nám nič nechce a je to úplne v poriadku. Navrhujem ti, aby si vyskúšal niečo nové, nejakú voľnočasovú aktivitu, ktorú normálne nerobíš. Niekedy to, čo najviac potrebujeme, je vyjsť z rutiny. Prípadne skús robiť každodenné činnosti s nejakým kamarátom. Nemusíte byť ani spolu, dohodnite sa že sa napríklad budete o danom čase učiť, a potom si napíšte a navzájom sa skontrolujte. Niekedy je ľahšie nájsť motiváciu, keď je vás na to viac. Na záver ti chcem povedať, že dvojky sú výborné známky a aj keď na nás rodičia niekedy tlačia, dôležité je, aby si bol ty sám spokojný so svojim výkonom. Držím ti palce, aby si opäť našiel radosť v činnostiach, ktoré máš rád.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk