Otázka
Anonym sa pýta:
Dňa 26.06.2023 o 22:20

Dobrý deň, potrebujem poradiť (budú mi môcť pomôcť asi len dievčatá ale možno sa do tejto záležitosti vyznajú aj chalani), mám taký problém… Posledný týždeň ma dosť výrazne bolia prsia (dôvodom môže byť že málokedy nosím podprsenku, pri mojej veľkosti pŕs si myslím že potrebná nie je a celkom sa bez nej cítim pohodlnejšie). Prsia ma bolia keď si chytím, dnes som si na nich našla aj „vyrážky“ a to ma dosť vystrašilo, (možno sa vyskytli kvôli tomu aj že je momentálne teplo a vyrážky sa môžu tvoriť aj kvôli potu). Môže byť problém aj ten že som rada spávala na bruchu (kvôli mojej veľkosti pŕs mi nerobilo problém). A teraz k PODSTATE VECI⇒ (mám cez krátko cez 24, áno nesudte má že píšem na túto stránku), gynekologickú prehliadku som absolvovala každý rok no ten minulý ma doslova odstrasil. Viem že sa pomaly dievčata ktoré nemali pohlavný styk do 20tky pomaly hanbia a s narastajúcim vekom to je len horšie (nebudem dávať ruku za to do ohňa). Ale pardon veľa takých nepoznám, ktoré by boli s týmto v pohode. Aj ja nie som výnimkou mala som vzťahy, krátdobe→ nevyspala som sa s dotyčným kt. doslova tlačil na pílu po týždni, myslím si že je úplne v poriadku mať pohlavný styk (prvý po štvrť, polroku). A týždeň je predsa skoro. Nie som ľahká žena ktorá sa otvorí každému na prvom/druhom rande. Dotyční muži s tým zásadne nesúhlasili ale ja som o moje panenstvo nechcela prísť po týždni vzťahu. hoci má to trápi odpanit sa sama neplánujem. Ale posledné dva roky nemám priateľa a som pannou. Problém je že chcem ísť na preventívnu prehliadku s nasledujúcimi problém. Ale môj gynekológ (gynekologicka sa v mojom okolí nenachádza) je síce dobrý v tom že keď bol vždy nejaký problém predpísal účinnú medicínu a do dňa, dvoch bolo po probléme. Ale jeho dosť udivuje (dáva to najavo a preto sa bojím ísť na prehliadku hoci viem že je to zlé pre moje zdravie). Bojím sa že sa nie vysmeje ale kvôli tomu sa tam hanbím ísť. Hoci je to len pre prsia → čo ak sa opýta kedy bola posledná menštruácia? Dobrá otázka 2 mesiace nebola, ťahá to na tretí… Nie ste náhodou tehotná? Asi nie keď nie je s kým… (Takto arogantne by som mu to nepovedala) ale chápete… Ste niekto v podobnej situácii ? Uvedomujem si že ide o citlivú tému ale predsa.

Odpovede
Bianka odpovedá:
Dňa 28.06.2023 o 14:12

Ahoj, ja mám 23rokov a stále som panna, takže rob po svojom ako to ty cítiš.

Veronika, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 27.06.2023 o 18:09

Ahoj,

Som rada, že si sa na nás obrátila so svojim problém. Verím, že táto situácia pre teba musí byť veľmi náročná. Spoločnosť často vytvára rôzne “normy” do ktorých chceme pasovať. Strata panenstva je jednou z nich. V dnešnej dobe je táto téma riešená už vo veľmi skorom veku, čo nie je nutne správne. Táto záležitosť je však každého osobným rozhodnutím, bez ohľadu na skúsenosti ostatných ľudí. Preto by si sa v tejto situácii nemala porovnávať s ostatnými a mala by si konať podľa toho ako to cítiš. Pretože to je v tejto situácii najdôležitejšie, aby si s tým bola komfortná práve ty. Na tvojom rozhodnutí nie je absolútne nič zlé. Verím, že situácia s lekárom môže byť nepríjemná. Ide však o kontrolu tvojho zdravia. Lekár je stále objektívny a do tvojho rozhodnutia ti zasahovať nemôže. Dôležité je nerobiť unáhlene rozhodnutia a konať na základe svojho pocitu, nie pocitu iných. Prajem ti veľa šťastia.

Ema, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 27.06.2023 o 15:39

Ahoj, ďakujem, že si sa na nás obrátila. Na začiatku ti chcem povedať, že to, kedy stratíš panenstvo je len na tebe a neexistuje žiadna veková hranica, do kedy to musíš stihnúť. Je to tvoje rozhodnutie a nikto nemá právo urobiť ho za teba. Ani tvoji partneri, ani lekár. Určite ti odporúčam navštíviť tvojho gynekológa. Nemusíš sa báť, on je určite profesionál a nebude ťa súdiť. Je možné, že nejde o nič vážne, ale v každom prípade je lepšie nechať sa skontrolovať. Budem ti držať palce, aby sa ti podarilo vyriešiť to čo najrýchlejšie.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk