Otázka
Paťa sa pýta:
Dňa 29.07.2023 o 23:44

Ahojte, mám problém (ale to všetci?). Takže tento problém som si začala všímať až teraz, keďže som v poslednej dobe veľa vonku a k tomu samozrejme patrí aj spytanie sa rodičov či smiem. No v jeden večer mi prišla správa od dlhoročnej kamošky: „neprespala by si u mňa?“. A úprimne na mňa skoro priskočilo keďže som vedela že by som chcela ale musím to riešiť s rodičmi. Každý rok sa ma to kamoška pýta a vždy mu povedali nie, tak som sa to posledné 3–4 roky rodičov ani neopýtala keďže som rezignovala a vedela odpoved vopred. Lenže tento rok som si povedala že to skúsim. Mamina to zobrala celkom dobre(dovolila mi) lenže viete si predstaviť koľko úsilia, prehovarania samej seba má to stálo. Ten pocit mám zakaždým keď sa mám na niečo rodičov spýtať, vždy mám pocit že ich tým otravujem, že som pre nich záťažou a že mi na všetko povedia proste NIE. Ten pocit cítim vždy nielen psychicky vo forme vnútorných monológov, paniky, vopred predpripravenych scenárov a strachu čo sa udeje ale aj fyzicky a to pocitom sklúčenosti, nepríjemného pocitu v tele či trasom a neistotou. Dokáže ma to neskutočne vystresovať a neviem si dať s tým rady. Veď nie je normálne aby som sa tam bála opýtať sa rodičov jednu jednoduchú otázku.

Odpovede
Nikol, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 31.07.2023 o 14:49

Ahoj, Paťa, som rada, že si nám napísala. To, že sa chceme osamostatniť, tráviť viac času s kamarátmi, je neoddeliteľnou súčasťou puberty. Naši rodičia to však často neberú na ľahkú váhu – boja sa o nás, a niekedy vedia byť fakt prísni. Chápem, že máš obavy z toho, opýtať sa ich. Takéto situácie by ti však nemali spôsobovať fyzický diskomfort. Píšeš, že na tú prespávačku si sa rodičov nepýtala posledné 3–4 roky… Za ten čas si dospela, si zodpovednejšia a rozumnejšia. Určite ťa takto vnímajú aj tvoji rodičia a preto ti viac dôverujú. Najbližšie, keď sa budeš chcieť vypýtať na prespávačku/stret­nutie, skús sa sústrediť na myšlienku, že sa ich prístup za tie roky zmenil a dovolia ti toho viac, než predtým. Každopádne, za pokus nič nedáš (aj keď viem, že pri prísnych rodičoch nie je jednoduché obavy hodiť za hlavu) a zodpovední za teba nebudú navždy. Držím ti palce a uži si prespávačku!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk